Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Të mërkurën hapet spitali Covid 2, "Shefqet Ndroqi" gati 100 shtretërit e parë

Të mërkurën hapet spitali Covid 2, "Shefqet Ndroqi"

Rritja e frikshme e rasteve pozitive me covid 19 ka detyruar ministrinë e shëndetësisë të bëjë gati rihapjen e spitalit " Shefqet Ndroqi" për trajtimin e pacientëve të prekur me koronavirus.

Burime pranë spitalit i thanë gazetës "Shqip" se të hënën kanë nisur përgatitjet  për organizimin e punës.  Sipas informacioneve nga spitali, pacientët e shtruar tek spitali " Shefqet Ndroqi" do të transferohen tek pavionet e ish-kirurgjive në  QSUT.

"Megjithëse është instaluar rrjeti i oksigjenimit në dhoma, ksigjeni për momentin këtyre të sëmurëve do t'iu ofrohet me bombula", thanë burimet.

Sipas tyre, që të furnizohen normalisht duhet një leje nga Ministria e Shëndetësisë, dhe pas lejes do duhet një javë që të koaludohet rrjeti i furnizimit me oksigjen.

I pyetur nga gazeta "Shqip", drejtori i spitalit " Shefqet Ndroqi" Perlat Kapisyzi tha se spitali ofron 100 shtretër për të sëmurët me covid 19. Gjatë 24 orëve të fundit numri i rasteve të reja me covid 19 në vendin tonë ishte 117 ndërsa kanë humbur betejën me virusin edhe 2 pacientë të tjerë.

Ndërkohë ministrja e Shëndetësisë vizitoi sot nga afër ambjentet e spitalit. Ajo bëri të ditur se Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi” do të rikthehet në spital COVID2.

Nisur nga situata aktuale e rritjes së rasteve të infektuar me SARS COV2 dhe pas konsultimit me Komitetin Teknik të Ekspertëve, Manastriliu deklaroi gjatë takimit me mjekët e këtij spitali, se, “Shefqet Ndroqi” është i përgatitur për të trajtuar pacientët me COVID19, pasi ka strukturë të dedikuar, kapacitete të shtuara sa i përket terapisë intensive dhe ekip profesionist dhe me përvojë për trajtimin e të prekurve nga COVID19.

“Pas diskutimeve me Komitetin e Ekspertëve në Ministrinë e Shëndetësisë kemi vendosur që së shpejti, brenda pak ditësh, do të rihapim si spital COVID2, Spitalin ‘Shefqet Ndroqi’. Kemi zgjedhur të ndjekim këtë skenar, pra rihapjen e “Shefqet Ndroqnit” si spital COVID2 për disa arsye. Për arsye të kapacitetetve, të infrakstukturës të dedikuar që ky spital ka, të ekipit të specializuar që ky spital ofron dhe eksperiencës dhe ekspertizës që ka fituar edhe përgjatë fazës së parë, kur ky spital ishte i dedikuar për trajtimin e pacientëve me COVID”, tha Manastriliu.

Duke vlerësuar punën e specializuar të spitalit “Shefqet Ndroqi”, Manastirliu tha se shërbimet dhe pacientët e këtij spitali, së bashku me një pjesë të stafit do të zhvendosen në një pavion të dedikuar tek ish-Kirurgjitë në QSUT.

“Jemi duke u organizuar për të gjitha hapat që nevojiten, në mënyrë që shërbimi për pacientët që vuajnë nga sëmundje të mushkërive të mos mungojë. Ata do të trajtohen në QSUT, ku ka një kapacitet të dedikuar me një numër shtretërish të përcaktuar në ish-spitalin e kirurgjisë, për sëmundjet pneumologjike”, - tha Manastriliu.

Drejtori i Spitalit Universitar Shefqet Ndroqi, prof. Perlat Kapisyzi tha se puna e ekipit në fazën e parë tregoi se është një ekip me eksperiencë bashkëkohore në këtë spital, për trajtimin e pacientëve të prekur me COVID19.

Ndërsa shefja e shërbimit të Reanimacionit, prof. Alma Cani, tha se, falë forcimit të kapaciteteve në terapinë intensive në këtë spital, do të kemi cilësi dhe trajtim bashkëkohor në shërbim të pacientëve me COVID19.

Aktualisht janë duke u kryer proceset e fundit të transferimit të pacientëve dhe shërbimeve të spitalit universitar “Shefqet Ndroqi” tek spitali “Nënë Tereza”, ku do të kenë pavion të dedikuar në shërbimin e ish-kirurgjisë, ndërkohë që rreth 125 shtretër në këtë srukturë do të jenë të dedikuara për pacientët me COVID19.

Pas spitalit COVID2, janë në dispozicion edhe spitalet COVID3 dhe COVID4, me një kapacitet rreth 500 shtretër.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore