Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Të mbron 48 orë nga COVID, shpiket spraji që merret nga hundët dhe është gati për përdorim te njerëzit

Të mbron 48 orë nga COVID, shpiket spraji që merret nga

Një spraj që përdoret nga dhe që pretendohet se siguron mbrojtje ndaj infeksionit Covid-19 për deri në 48 orë mund të jetë së shpejti i disponueshëm në Mbretërinë e Bashkuar.

Kimikatet tashmë të aprovuara për përdorim njerëzor janë kombinuar për të bërë spërkatjen, dhe studimet laboratorike tregojnë se ajo pengon aftësinë e koronavirusit për t'u lidhur me qelizat njerëzore.

Spraji është bërë nga dy përbërës kryesorë, të quajtur carrageenan dhe gellan, të cilët përdoren të dy në shkencën e ushqimit si agjentë trashësie.

Për shkak se përbërësit janë miratuar tashmë për përdorim njerëzor, zhvilluesit thonë se produkti është i gatshëm për t'u përdorur sa më shpejt që të marrë dritën nga autoritetet.

Autori kryesor, Dr Richard Moakes, tha: 'Ky spraj është bërë nga produkte të gatshme që janë duke u përdorur tashmë në produktet ushqimore dhe ilaçet dhe kjo do të thotë që, me partnerët e duhur, ne mund të fillojmë prodhimin masiv brenda disa javësh.'

Komponenti gellan lejon që sparji të administrohet si një mjegull e imët dhe ajo vesh tërë pjesën e brendshme të hundës.

Nëse spërkatësi bie në kontakt me SARS-CoV-2, virusi që shkakton Covid-19, ai e kap atë, e mbështjell atë dhe e dëbon atë duke gëlltitur ose duke fryrë hundët.

Studiuesit që qëndrojnë pas projektit në Universitetin e Birmingham thonë se spërkatja mund të jetë veçanërisht e dobishme në situata me rrezik të lartë, të tilla si për punonjësit e kujdesit shëndetësor, fluturimet ose në klasa.

Në situata kur rreziku i transmetimit është i lartë, shkencëtarët parashikojnë përdorimin e spërkatjes së bashku me masat para-ekzistuese, të tilla si distancat sociale dhe maskat e fytyrës.

'Produkte si këto nuk zëvendësojnë masat ekzistuese të tilla si veshja e maskave dhe larja e duarve, të cilat do të vazhdojnë të jenë jetike për të parandaluar përhapjen e virusit. Ajo që do të bëjë ky spraj, megjithatë, është shtimi i një shtrese të dytë mbrojtjeje për të parandaluar dhe transmetuar ngadalë', shton Dr Moakes.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore