Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Të dielën ndryshon ora, ja si do të lëvizin akrepat?

Të dielën ndryshon ora, ja si do të lëvizin akrepat?

Si çdo vit në agimin e të dielës së fundit të marsit do të kemi ndryshimin e orës. Më 26 mars, akrepat e orëve do të shkojnë një orë përpara.

Vendet evropiane miratuan kohën e kursimit të ditës në shekullin e kaluar për të kursyer energji, veçanërisht gjatë kohës së luftës ose gjatë krizës së naftës të viteve 1970. Por në vitin 2018, qëllimi i ndryshimit është bërë shumë më pak i përshtatshëm, pasi studimet tregojnë se kursimet e energjisë tashmë janë margjinale dhe qytetarët ankohen gjithnjë e më shumë për efektet negative shëndetësore.

Bazuar në kërkesën e Parlamentit Evropian dhe si pjesë e vlerësimit të regjimit aktual, Komisioni zhvilloi një konsultim publik në verën e vitit 2018 dhe mori 4.6 milionë përgjigje, ku 84% e përgjigjeve ishin në favor të heqjes së ndryshimeve sezonale të orës.

Bazuar në këto prova, Komisioni Evropian arriti në përfundimin se nuk ka asnjë arsye që Brukseli të vazhdojë të rregullojë ndryshimet sezonale të orës dhe se shtetet anëtare duhet të jenë të lira të vendosin nëse dëshirojnë të jetojnë në orën e verës apo të dimrit.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore