Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Studimi/ Variantet e reja të Covid janë më të rrezikshme, madje edhe për të rinjtë

Studimi/ Variantet e reja të Covid janë më të rrezikshme,

Eurosurveillance, një revistë shkencore evropiane kushtuar epidemiologjisë, mbikëqyrjes, parandalimit dhe kontrollit të sëmundjeve ngjitëse, botoi më 22 prill një studim krahasimi të rastit dhe rezultatit me një fokus në tre variantet më të zakonshme të koronavirusit në Evropë.

Rezultati i analizës çoi në konsiderimin se të qenit i infektuar me variantin anglez, afrikano-jugor ose brazilian ka më shumë mundësi për t’u shtruar në spital (veçanërisht në lidhje me dy të fundit) dhe në disa raste edhe duke rrezikuar vdekjen.

Studimi

Analiza konsideroi më shumë se 23 mijë raste të varianteve të raportuara gjatë javëve të ndryshme, nga shtatori deri në mars (nga java e 38-të e vitit 2020 deri më 10-të të vitit 2021), në Itali, Qipro, Portugali, Estoni, Finlandë, Irlandë, Luksemburg dhe krahasoi rezultatet e ndryshme (shtrimet në spital, pranimet në ICU dhe vdekjet) me ato të rasteve "pa variante" që rrjedhin nga i njëjti Sistem Evropian i Mbikëqyrjes (TESSy) i organizuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC). Studimi tregon një rrezik në rritje të shtrimeve në spital të shoqëruara nga variantet edhe tek individët e moshës së mesme.

Rreziku më i lartë për të përfunduar në spital

Varianti anglez e rrit rrezikun e shtrimit në spital me 11%, të kujdesit intensiv me 1.4% dhe rastet e shtruara në spital ishin dukshëm më të reja me një moshë mesatare 63 vjeç, krahasuar me koronavirusin "arkaik" me një moshë mesatare 69.

Varianti i Afrikës së Jugut rriti rrezikun e shtrimit në spital me 19.3%, të kujdesit intensiv me 2.3% ndërsa mosha mesatare ishte e ngjashme, në 67 vjet.

Varianti brazilian rriti rrezikun e shtrimit në spital me 20%, të kujdesit intensiv me 2.1% ndërsa mosha mesatare ishte gjithashtu më e lartë se koronavirusi "arkaik" në moshën 76 vjeç.

Studimi/ Variantet e reja të Covid janë më të rrezikshme,

I rrezikshëm për të rinjtë

Në modelet e shtresuara sipas moshës, duke parë figurën M AB lart, mund të shihet se rastet B.1.1.7 në grupmoshat 20-39 dhe 40-59 vjeç kishin, përkatësisht, 3 dhe 2.3 herë më shumë probabilitet të shtrimit në spital sesa të raste jo "variant", ndërkohë që futja në terapi në spitale  ose vdekja e ICU nuk ndryshonin dukshëm në asnjë grup moshë.

Për rastet e B.1.351 (Afrika e Jugut) ekziston një probabilitet 3.5-3.6 herë më i lartë i shtrimit në spital për grupmoshat 40-59 dhe 60-79. Pranimi i ICU ishte dukshëm më i mundshëm për moshat 40 deri 59 vjeç. Së fundmi, për rastet braziliane, ekziston një probabilitet i shtrimit në spital midis 3 dhe 13.1 herë më i madh në grupmoshat 20-39, 40-59 dhe 60-79 vjeç, si dhe një probabilitet i pranimit në kujdesin intensiv të 2, 9- 13.9 herë më e lartë.

Në përgjithësi, variantet janë më të rrezikshme, veçanërisht për të rinjtë, kur krahasohen me SARS-CoV-2 të pandryshuar. Përjashtimi i vetëm janë vdekjet totale, të cilat në rastin e variantit anglez janë edhe më të pakta dhe tejkalojnë Covidin "arkaik" vetëm në rastin e variantit të Afrikës së Jugut.

Precedentët

Analiza është në përputhje me disa vëzhgime të bëra më parë nga studime të tjera: në Mbretërinë e Bashkuar, nivele më të larta të infeksionit janë parë në grupmoshat më të reja të shkollës. Danimarka gjithashtu raportoi shanse më të larta për shtrim në spital për rastet e varianteve anglez. Aktualisht - nënvizojnë autorët e studimit evropian - megjithatë, mungojnë të dhënat e botuara mbi ashpërsinë e rasteve të Afrikës së Jugut dhe Brazilit./ Burimi Corriere della Sera

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore