Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Studimi, vaksinimi me Coronavac ul me të paktën 95 për qind rastet e reja

Studimi, vaksinimi me Coronavac ul me të paktën 95 për qind

Rastet e reja me Covid bien me më shumë se 95 për qind nëse e gjithë popullsia e rritur vaksinohet. Eksperimenti është bërë në qytezën braziliane të Serranës, me 45,000 banorë, pa raste që zhyten pas një vaksinimi masiv me CoronaVac të zhvilluar nga kinezët. Ekipi tha se ata që nuk ishin vaksinuar ishin gjithashtu të mbrojtur nga zvogëlimi i qarkullimit të virusit.

Gjetjet sugjerojnë se pandemia mund të kontrollohet pasi 75% e njerëzve të jenë dozuar plotësisht. Brazili është goditur rëndë nga pandemia, me gati 463,000 vdekje.

Vendi po lufton me një fushatë të ngadaltë vaksinimi për shkak të goditjeve të pamjaftueshme, ndërsa mesatarja e vdekjeve ditore dhe rasteve mbetet e lartë mes mungesës së masave të bashkërenduara për të frenuar infeksionet.

Eksperimenti në Serrana, në shtetin jug-lindor të Sao Paulo, u krye midis shkurtit dhe prillit nga Instituto Butantan, i cili prodhon vaksinën Coronavac të zhvilluar nga Sinovac Biotech të Kinës. Qyteti u nda në katër zona për të ndihmuar në përcaktimin e pragut për të përmbajtur virusin. Ekipi tha se kjo u arrit pasi tre zona, ose rreth 75% e popullsisë mbi moshën 18 vjeç, u ishin dhënë të dyja dozat.

Kur 95% e të rriturve u vaksinuan plotësisht, ata thanë se rezultatet treguan se:
Vdekjet ranë me 95%
Shtrimet në spital ranë me 86%
Rastet simptomatike ranë me 80%

Ricardo Palacios, drejtor kërkimi në Butantan tha se shifra kryesore ishte 75%.

"Rezultati më i rëndësishëm është se ne mund të kontrollojmë pandeminë pa pasur nevojë të vaksinojmë të gjithë popullatën," tha ai.

Palacios gjithashtu tha se kishte një rënie të numrit të rasteve midis fëmijëve dhe adoleshentëve, të cilët nuk ishin vaksinuar. Kjo mund të tregojë se nuk kishte nevojë për të vaksinuar fëmijët për hapjen e shkollave, tha ai.

Sipas Palacios, vaksina ishte gjithashtu efektive kundër variantit të njohur fillimisht si P.1 dhe tani i quajtur Gamma, që u identifikua për herë të parë në qytetin verior të Manaus dhe është fajësuar për një rritje të rasteve në të gjithë vendin.

Serrana, rreth 315 km nga Sao Paulo është i rrethuar nga qytete që po përplasen me një rritje të infeksioneve. Një bllokim është në vend në Ribeirão Preto, i vendosur 24 km larg me një popullsi prej 710,000.

Rezultatet e eksperimentit mund t'i japin një shtysë Coronavac, e cila po përdoret nga dhjetëra vende në zhvillim. Kishte disa polemika rreth vaksinës këtë vit, pasi provat klinike në Brazil, Indonezi dhe Turqi vunë efikasitetin e saj në një interval prej 50% deri 90%.

Coronavac është një vaksinë e inaktivizuar dhe funksionon duke përdorur grimca virale të vrara për të ekspozuar sistemin imunitar të trupit ndaj virusit pa rrezikuar një përgjigje serioze të sëmundjes.

Eksperimenti në Serrana ishte i pari i këtij lloji në botë, thanë autorët e tij. Nuk kishte raporte të efekteve anësore të rënda nga vaksina dhe asnjë vdekje të lidhur me Covid midis atyre që ishin vaksinuar 14 ditë pasi u aplikua goditja e dytë, treguan rezultatet.

Një studim i ngjashëm po kryhet në një qytet tjetër brazilian, Botucatu, i cili ka një popullsi prej 148,000. Studiuesit po përdorin vaksinën Oxford / AstraZeneca, të prodhuar në vend nga instituti Fiocruz.

Brazili ka numrin e dytë më të lartë të vdekjeve nga Covid në botë pas SH.B.A., dhe numrin e tretë më të lartë të rasteve, me më shumë se 16.5 milion. Senati brazilian po zhvillon një hetim mbi trajtimin e Presidentit Jair Bolsonaro të pandemisë dhe ngadalësimin e programit të vaksinave. / Burimi BBC, përktheu Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore