Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Studimi/ Vaksina anti Covid e prodhuar nga Rusia jep përgjigje pozitive imunitare

Studimi/ Vaksina anti Covid e prodhuar nga Rusia jep përgjigje pozitive

Revista kryesore shkencore ndërkombëtare Lancet ka publikuar rezultatet e dy fazave të para të provave klinike për vaksinën ruse COVID-19.

Sputnik ka biseduar me zhvilluesit e vaksinave në Gamaleya Center, Alexander Gintsburg dhe Denis Logunov, si dhe CEO i Fondit Rus të Investimeve Direkte Kirill Dmitriev, për të gjetur se cilat të dhëna citon artikulli dhe pse është kaq e rëndësishme për shkencën globale bashkësia.

Sot, më pak se një muaj pasi u regjistrua vaksina Sputnik V COVID-19, revista shkencore më me ndikim në botë Lancet ka publikuar rezultatet e dy fazave të para të provave klinike, aq shumë të parashikuara nga komuniteti shkencor rus dhe ndërkombëtar .

Artikulli i përgjigjet kritikave të huaja dhe ofron qartësi të shumëpritur. Zhvillimi i shkencëtarëve rusë, i cili doli të ishte vaksina e parë e regjistruar në botë e koronavirusit, është jo vetëm efektive por e sigurt.

Vaksina kundër koronavirusit e zhvilluar dhe e testuar në Rusi ka gjeneruar antitrupa neutralizues në shumë nga ata që u vaksinuan me të.

Dhe, ndërsa bërja e vaksinës shoqërohet zakonisht me efekte anësore si temperatura, në këtë rast efektet ishin të buta, sipas të dhënave të publikuara të premten nga revista mjekësore The Lancet.

Ndaj Rusisë u derdhën një numër kritikash kur njoftoi se kishte aprovuar vaksinën e parë në botë të koronavirusit për përdorim publik në gusht,  para se të kishin përfunduar testet vendimtare të Fazës 3.

Në studimet e Fazës 1 dhe 2 të vaksinës, e cila quhet Sputnik V, të 76 pjesëmarrësit në studim prodhuan antitrupa ndaj virusit që shkakton Covid-19, sipas raportit të së premtes në Lancet.

Nivelet e përgjigjes së antitrupave neutralizues ishin të ngjashme me përgjigjen imune që njerëzit patën pasi u shëruan natyrshëm nga Covid-19, sipas studimit.

Po ashtu, shkencëtarët panë edhe prodhimin e qelizave T, një tjetër përbërës i sistemit imunitar.


Testet e bëra sugjerojnë se kjo vaksinë prodhoi po ashtu një përgjigje të qelizave T brenda 28 ditëve,” shkruajnë studiuesit.

Shkencëtarët që nuk janë përfshirë në studim janë shprehur se, ndërsa rezultatet janë një një shenjë pozitive, vetëm teste më të mëdha të Fazës 3 mund të konfirmojnë nëse vaksina e parandalon në të vërtetë sëmundjen Covid-19.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore