Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Studimi/ Të pavaksinuarit janë ata që më pak i tremben COVID, dhe pse janë më të rrezikuarit

Studimi/ Të pavaksinuarit janë ata që më pak i tremben

Rastet e koronavirusit dhe shtrimet në spitale po rriten gjithnjë e më shumë. Të gjitha provat sugjerojnë se vaksinat ndihmojnë në parandalimin e shumicës së rasteve, dhe ata që janë të pavaksinuar po e vënë veten në rrezik të madh.

Megjithatë, të gjitha të dhënat e mbledhura nga një studim amerikan sugjerojnë se janë të pavaksinuarit ata që kanë më pak frikë nga virusi dhe po marrin më pak masa paraprake kundër tij.

Hidhini një sy të dhënave më të fundit të korrikut nga sondazhi. Në atë sondazh, 37% e të gjithë të rriturve thanë se ishin jashtëzakonisht ose shumë të shqetësuar për pandeminë. Kjo ishte përqindja më e lartë e regjistruar që nga mesi i majit.

Problemi është rritja e shqetësimit për koronavirusin i nxitur shumë nga të pavaksinuarit.

Në korrik, 44% e të rriturve të vaksinuar treguan se ishin jashtëzakonisht ose shumë të shqetësuar për virusin. Kjo ishte nga 36% në fund të qershorit.

Ndër të pavaksinuarit, shqetësimi ishte i qëndrueshëm në 23%. Të pavaksinuarit duhet të jenë më të frikësuar.

Thënë kështu, mungesa e frikës për virusin është ndoshta pjesë e arsyes që të pavaksinuarit nuk e kanë marrë ende asnjë dozë. 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore