Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Studimi nga Izraeli: Doza e katërt pesëfishon antitrupat ndaj Covid

Studimi nga Izraeli: Doza e katërt pesëfishon antitrupat ndaj Covid

Një dozë e katërt e vaksinës COVID-19 rrit antitrupat me pesë herë një javë pas marrjes së vaksinës, tha të martën kryeministri izraelit Naftali Bennett, duke cituar gjetjet paraprake të një studimi izraelit.

"Një javë pas dozës së katërt, ne e dimë me një shkallë më të lartë sigurie se doza e katërt është e sigurt", tha Bennett në Qendrën Mjekësore Sheba, e cila po jep injeksione të dyta përforcuese në një provë mes stafit të saj mes një rritjeje mbarëkombëtare të variantit Omicron.

“Lajmi i dytë: Ne e dimë se një javë pas administrimit të një doze të katërt, shohim një rritje pesëfish të numrit të antitrupave tek personi i vaksinuar. Kjo ka shumë të ngjarë të thotë një rritje e konsiderueshme kundër infeksionit dhe kundër shtrimit në spital dhe simptomave të rënda" u tha ai gazetarëve.

Izraeli ka luajtur një rol udhëheqës në studimin e efekteve të vaksinave të COVID-19, si vendi më i shpejtë që ka bërë vaksinat me dy doza për një popullsi të gjerë një vit më parë dhe një nga të parët që ka dhënë vaksinat e treta si përforcuese.

Tani po administron dozat e katërta për njerëzit mbi 60 vjeç, punonjësit e shëndetësisë dhe pacientët me imunitet të dobët.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se më shumë njerëz në mbarë botën duhet të vaksinohen me dozat e para përpara se të tjerët të marrin dozat përforcuese.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore