Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Studimi, Koronavirusi prek dhe lëkurën, ja simptomat që e dallojnë

Studimi, Koronavirusi prek dhe lëkurën, ja simptomat që e

Koronavirusi përveç mushkërive sulmon edhe pjesë të tjera të trupit tonë, siç janë sytë, zemrën dhe mëlçinë.

Por kjo nuk është e gjitha: Një studim i ri ka konstatuar raste tek  pacientët me COVID-19 që shfaqin gjithashtu simptoma të lëkurës, ose më saktë skuqje që mund të ndodhin në forma të ndryshme: disa janë si njolla të vogla të kuqe, ndërsa të tjerët u ngjajnë më shumë lezioneve. zgjeruar.

Pavarësisht gjithçkaje, theksojnë ekspertët, është shumë herët të jemi në gjendje të themi nëse këto skuqje janë shkaktuar nga koronavirusi i ri apo nëse ato lidhen me faktorë të tjerë.

“Kjo është me të vërtetë një pyetje milion dollarësh", shpjegon Kanade Shinkai, një profesore e dermatologjisë në Universitetin e Kalifornisë në San Francisko në një editorial të sapo botuar në Jama Dermatology.

Ajo shton se  "Nuk është e qartë nëse lezionet e lëkurës i vërejmë në të vërtetë janë një manifestim i drejtpërdrejtë i koronavirusit në lëkurë, ose nëse ato janë për shembull një reagim për shkak të reagimit të fortë të sistemit imunitar”.

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore