Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Studimi italian: 1 në 5 të shëruar, sërish pozitiv me Covid-19, por vetëm ...

Studimi italian: 1 në 5 të shëruar, sërish pozitiv me

Disa pacientë të shëruar nga koronavirusi, me tampon negativ, brenda një jave mund të rezultojnë sërish pozitivë, edhe pse nuk shfaqin asnjë simptomë riinfektimi.

Në këtë përfundim ka dalë një studim italian, i realizuar nga kërkuesit shkencorë të Poliklinikës Universitare Agostino Gemelli dhe të Universitetit Katolik.

Studimi është kryer mbi 176 pacientë të shëruar në muajt prill dhe qershor. Vëzhgimi, erdhi si rezultati i bashkëpunimit midis mjekëve, studiuesve dhe mësuesve të Fondacionit Poliklinik të Universitetit Agostino Gemelli IRCCS dhe të Universitetit Katolik, kampusi i Romës, Maurizio Sanguinetti dhe Paola Cattani (Departamenti i Shkencave Laboratorike dhe të Sëmundjeve Infektive), Brunella Posteraro (Departamenti i Shkencat Mjekësore dhe Kirurgjikale) dhe Francesco Landi (Departamenti i Shkencave të Plakjes, Neurologjik, Ortopedik dhe Qafës së Kokës) është botuar si një letër kërkimore në JAMA Internal Medicine të kësaj jave.

"Për momentin nuk dihet nëse këta pacientë janë transmentues dhe prandaj duhet të karantinohen përsëri, sepse testi molekular nuk është ekuivalent i një përhapjeje virale dhe, për këtë arsye, nuk lejon të konstatohet nëse në mostrën e marrë nga nazofaringu i pacientëve një virus i gjallë është i pranishëm dhe, rrjedhimisht, i transmetueshëm ”, shpjegon Profesor Maurizio Sanguinetti, Profesor i Mikrobiologjisë në Universitetin Katolik dhe Drejtor i Departamentit të Laboratorit dhe Sëmundjeve Infektive të Spitalit Universitar A. Gemelli IRCCS.

"Ky studim konfirmon dobinë e kryerjes së një ndjekje të saktë të pacientëve të rikuperuar nga COVID-19 dhe përforcon konceptin se riinfeksionet në pacientët e rikuperuar nga COVID-19 janë të rralla - përfundon Sanguinetti -, edhe pse në prani të një testi molekular pozitiv" konvencionale '(e cila zbulon ARN totale të SARS CoV-2). Prandaj, kërkimi për ARN replikuese SARS CoV-2 mund të ndihmojë në zgjidhjen e dilemës në lidhje me infektivitetin e vërtetë të pacientëve të shëruar nga COVID-19 të cilët kthehen të jenë pozitivë për SARS CoV-2 ARN ". 

Pra sipas këtij studimi vetëm 1% e njerëzve që e kanë kaluar Covid mund të riinfektohen sërish.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore