Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Studimi i ri mbi koronavirusin: Asnjë mutacion nuk ka rritur transmetueshmërinë  virusit te njerëzit

Studimi i ri mbi koronavirusin: Asnjë mutacion nuk ka rritur

Asnjë nga shumë mutacione të vogla që janë zbuluar deri më tani në koronavirusin e ri SARS-CoV-2, i cili shkakton sëmundjen Covid-19, duket se nuk ka rritur në të vërtetë transmetueshmërinë e tij te njerëzit, sipas një studimi të ri ndërkombëtar nga Britanikët dhe Francezët shkencëtarët.

Studiuesit, të udhëhequr nga Profesor François Balou dhe Dr. Lucy van Dorp i Institutit të Gjenetikës në University College London (UCL) dhe botuar në revistën Nature Communications, analizuan gjenomet e koronidovirusit me 46 në 99 vende (mostrat u mblodhën deri në korrik ).

"Për fat të mirë, ne nuk gjetëm asnjë nga mutacionet në virus që të kishte përshpejtuar përhapjen e Covid-19. Por ne duhet të qëndrojmë vigjilentë dhe të vazhdojmë të monitorojmë mutacionet e reja, veçanërisht kur të fillojnë vaksinimet, "tha Dr. Dorp.

Koronavirusët, të tillë si SARS-CoV-2, janë viruse të ARN-së që mund të shndërrohen në tre mënyra të ndryshme: për shkak të një gabimi në replikimin e materialit të tyre gjenetik gjatë replikimit të tyre, përmes ndërveprimeve me viruse të tjerë që infektojnë të njëjtën qelizë njerëzore, ose përmes bashkëveprimit me sistemin imunitar të njeriut.

 Shumica e mutacioneve janë neutrale, dhe disa mund të rezultojnë të dobishme ose të dëmshme për virusin.

Të dy neutralët dhe ata të dobishëm mund të bëhen më të zakonshëm me kalimin e kohës.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore