Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Studimi, fëmijët përhapës të heshtur të koronavirusit, kanë ngarkesë virale më të lartë se të rriturit

Studimi, fëmijët përhapës të heshtur të

A mund të jenë fëmijët përhapës të heshtur të koronavirusit? Tema, për të cilën është debatuar shumë që nga fillimi i pandemisë, është jashtëzakonisht aktuale në funksion të hapjes së shkollave.

Një studim i sapo botuar në Gazetën e Pediatrisë nga një grup studiuesish në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts dhe Mass General Hospital for Children konkludon se fëmijët dhe adoleshentët luajnë një rol shumë më të madh në përhapjen e SARS CoV-2 nga sa mendohej.

Ngarkesa e lartë virale

Hulumtimet e kryera mbi 192 fëmijë dhe adoleshentë midis moshës 0 dhe 22 vjeç zbuluan se fëmijët e infektuar dhe asimptomatikë kishin një ngarkesë virale dukshëm më të madhe në rrugët e frymëmarrjes sesa të rriturit në ICU të sëmurë rëndë me Covid-19.

Dhe kjo është përkundër faktit se të rinjtë zhvillojnë më pak sëmundje sepse kanë më pak receptorë imunitar për Sars-CoV-2. “Unë nuk e prisja që ngarkesa virale të ishte aq e lartë - komentoi Lael Yonker, drejtor i Qendrës për Fibroza Cistike në Spitalin e Përgjithshëm të Masazmusit dhe autori kryesor i studimit - dhe ka" fëmijë të shëndetshëm”, të cilët po ecin përreth me një ngarkesë të lartë. virale e Sars-CoV-2.

Fëmijët bartës asimptomatikë

Në përgjithësi, për sëmundjet infektive, sa më i lartë të jetë ngarkesa virale, aq më i lartë është rreziku i infektimit. Nuk është hera e parë që ngarkesat virale janë matur tek fëmijët. Studiuesit gjermanë e kishin bërë atë disa muaj më parë dhe zbuluan se ishte i krahasueshëm me atë të të rriturve.

Disa ditë më parë, një hulumtim tjetër amerikan i botuar në Jama arriti në përfundimin se fëmijët e infektuar nën moshën 5 vjeç mund të mbajnë nivele të ARN virale të barabartë ose madje edhe deri në 100 herë më të larta se të rriturit në hundë dhe fyt.

"Fëmijët nuk janë imunë nga ky infeksion - shton një autor tjetër, Alessio Fasano, pediatër në Shkollën Mjekësore të Harvardit - dhe ne nuk mund t'i përjashtojmë ata si bartës asimptomatikë të virusit" të cilat ata mund të përhapen në shtëpi ose në shkollë.

Në Shtetet e Bashkuara, ku përhapja e virusit është akoma duke u rritur në rrethin shkollor të Qarkut Cherokee në Gjeorgji, në veri të Atlantës, pas dy javësh të klasave ka pasur 100 raste të Covid-19 dhe 1600 studentë janë dërguar në shtëpi në karantinë. Shteteve të tjera u është dashur të mbyllin përkohësisht shkollat ??për të njëjtën arsye.

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore