Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Studimi/ Edhe infeksioni i lehtë nga Covid  të mban të sëmurë për disa muaj, ja pasojat

Studimi/ Edhe infeksioni i lehtë nga Covid  të mban të

Pacientët që përjetojnë me simptoma të lehta të Covid rrezikojnë të vuajnë simptoma për disa muaj. Ky është zbulimi më i fundit i studiuesve në Francë, që thekson se dy të tretat e pacientëve që kishin një rast të lehtë dhe të moderuar të Covid-19 raportuan simptoma 60 ditë pasi u sëmurën, një kohë kur më shumë se një e treta ende ndiheshin të sëmurë, ose në një gjendje më të keqe sesa kur filloi infeksioni i tyre me koronavirus.

Simptomat e zgjatura ishin më të mundshme midis pacientëve të moshës 40 deri 60 vjeç dhe atyre që kërkuan shtrimin në spital, sipas stafit në Spitalin Universitar Tours, i cili ndoqi 150 pacientë jo kritikë nga marsi në qershor.

Studimi i tyre, i botuar të hënën në revistën Mikrobiologjia Klinike dhe Infeksioni, shton provat se një pjesë e 35 milionë njerëzve që dihet se janë infektuar me virusin SARS-CoV-2 në të gjithë botën do të pësojnë efekte të zgjatura javë apo me muaj më vonë.

Klinikat e post-Covid  po hapen në prag të pandemisë (valës së dytë)  për të kujdesur për një popullsi në zgjerim për të ashtuquajturit transmetues të shtrirë në kohë - të mbijetuar, po të  goditur dhe me mushkëri të dëmtuara, vuajte kronike të zemrës, lodhje post-virale dhe kushte të tjera të vazhdueshme, lodhëse dhe dobësuese.

Dy muaj pas zhvillimit të simptomave Covid, sipas studimit 66% e pacientëve në moshë madhore raportuan se vuanin të paktën nga një prej 62 ankesave, kryesisht humbje të nuhatjes dhe shijes, gulçim dhe lodhje. Studimi u përpoq të identifikonte rrezikun e zgjatjes më të gjatë të simptomave te pacientët jo-kritik nga Covid-19, pasi që shumica e hulumtimit ndërkombëtar ekzistuese u bazua te të mbijetuarit që iu nënshtruan kujdesit intensiv, thanë ata./Marrë me shkurtime me nga The Economic Times

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore