Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Studimi: E ftohura jep një mbrojtje ekstra ndaj Covid

Studimi: E ftohura jep një mbrojtje ekstra ndaj Covid

Mbrojtja natyrore që fitohet kundër një ftohjeve të zakonshme mund të ofrojë gjithashtu një mbrojtje shtesë ndaj Covid. Një studimi në shkallë të vogël, i botuar në Nature Communications përfshiu 52 persona që kishin pasur kontakte, apo jetuar me persona të infektuar.

Personat që kishin një historik ftohjeje u vu re se ishin më të mbrojtur nga Covid dhe për këtë, shkencëtarët thanë se ishte pjesë e kujtesës së qelizave specifike imune, që në rastin e këtij grupi aktivizonin shumë herët antitrupat edhe kundër Covid.

Ekspertët thonë se askush nuk duhet të mbështetet vetëm në këtë formë mbrojtjeje dhe se vaksinat mbeten mjeti kryesor kundër pandemisë për momentin. Por ata besojnë se gjetjet e tyre mund të ofrojnë një pasqyrë të dobishme se si sistemi mbrojtës lufton virusin.

Covid-19 shkaktohet nga një lloj koronavirusi dhe disa ftohje shkaktohen nga koronaviruse të tjerë - kështu që shkencëtarët kanë ngritur pyetjen nëse imuniteti ndaj njërit mund të ndihmojë në luftën ndaj tjetrit.

Ekspertët paralajmërojnë se do të ishte një "gabim i rëndë" të mendosh se kushdo që kishte pasur së fundmi një ftohje mbrohet automatikisht nga Covid-19, pasi jo të gjitha ftohjet shkaktohen nga koronaviruset.

Shkencëtarët e fokusuan studimin e tyre në një pjesë thelbësore të sistemit imunitar të trupit - qelizat T. Disa nga këto qeliza T vrasin çdo qelizë të infektuar nga një kërcënim specifik - për shembull, një virus i ftohtë dhe, pasi të ketë kaluar i ftohura, disa qeliza T mbeten në trup si një bankë memorie, gati për të ngritur një mbrojtje kur ata të ndeshen më pas me virusin./Gazeta Shqip

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore