Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Studimi / Cilat gra janë të goditura më keq nga virusi COVID-19

Studimi / Cilat gra janë të goditura më keq nga virusi COVID-19

Simptomat e gjata COVID-19 pas trajtimit në spital janë më të përhapura midis grave të bardha të moshës mesatare, sipas dy studimeve të reja nga studiuesit në Britani.

Pesë muaj pas largimit nga spitali, 70 për qind e pacientëve vazhduan të përjetonin një sërë simptomash duke përfshirë lodhjen, dhimbjet e muskujve, frymëmarrjen dhe “mjegullën e trurit”, sipas studiuesve në Institutin Kombëtar për Kërkime Shëndetësore dhe Leicester Biomedical Research Center. Nga ato, ka shumë të ngjarë që të mos kthehen në shëndet të plotë ishin gratë e bardha të moshës 40-60 vjeç.

Studimi, i cili ende nuk është shqyrtuar nga kolegët, zbuloi gjithashtu se simptomat e gjata COVID-19 kishin implikime serioze për cilësinë e jetës së pacientëve pas shërimit.

Rreth 20 përqind e rreth 1000 pjesëmarrësve vuanin nga simptomat që arritën pragun e konsiderimit të një paaftësie të re, dhe rreth një në tre ose ndaluan së punuari plotësisht ose u desh të ndryshonin punën e tyre për shkak të COVID-19 të gjatë.

Studiuesit thanë se nuk kishte ndonjë lidhje të qartë midis asaj se sa ishte i sëmurë dikush dhe sa të ngjarë të vuante nga COVID-19 i gjatë.

Si trupat e grave luftojnë sëmundjet mund të shpjegojë shërimin e tyre më të dobët nga COVID-19, thanë studiuesit, siç mund të jetë fakti se burrat, pakicat e vjetra dhe etnike kanë më shumë të ngjarë të vdesin nga infeksioni.

Rachael Evans, një profesore e asociuar në Universitetin e Leicester dhe një konsulent i frymëmarrjes në spitalet e qytetit, tha: “Pjesa më e madhe e larmisë së gjerë të problemeve të vazhdueshme nuk u shpjegua nga ashpërsia e sëmundjes akute  kjo e fundit u drejtua kryesisht nga dëmtimi akut i mushkërive duke treguar mekanizma të tjerë themelorë, ndoshta më sistemorë. 

Një studim më i vogël i ndërmarrë në të njëjtën kohë nga studiuesit në Universitetin e Glasgow zbuloi se gratë nën 50 vjeç kishin pesë herë më pak gjasa të thoshin se ndiheshin plotësisht të rikuperuara nga COVID-19 deri në shtatë muaj më vonë.

“Hulumtimi ynë tregon se të mbijetuarit e COVID-19-19 përjetuan simptoma afatgjata, duke përfshirë një paaftësi të re, rritjen e frymëmarrjes dhe një cilësi të reduktuar të jetës”, tha autori kryesor i studimit Dr. Janet Scott nga Universiteti i Glasgow,  Qendra MRC për Kërkimin e Virusit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore