Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Studimi: AstraZeneca ka një rrezik të shtuar mpiksjeje të gjakut, por rastet janë të rralla

Studimi: AstraZeneca ka një rrezik të shtuar mpiksjeje të gjakut,

Një studim i fundit britanik ka dalë në përfundimin se vaksina AstraZeneca ka një risk më të lartë që të shkaktojë gjakderdhje të brendshme si pasojë e përgjigjes së sistemit imunitar.

Sipas studiuesve, incidenca e këtyre rasteve është 1.13 për 100 mijë banorë dhe shfaqet brenda 27 ditëve nga marrja e dozës së parë të vaksinës.

Gjetja u bazua në analizën e të dhënave për 2.53 milion të rritur në Skoci (57% e banorëve mbi 18 vjeç) të cilët bënë dozën e parë të vaksinave AstraZeneca dhe Pfizer midis dhjetorit 2020 dhe prillit 2021. Sindroma e quajtur “Purpura trombocitopenike idiopatike” mund të shkaktojë mavijosje të vogla në lëkurë dhe te disa pacientë deri te gjakderdhje më të rëndë te të tjerët.

Studiuesit, të udhëhequr nga Dr. Aziz Sheikh i Universitetit të Edinburgut, i cili botoi artikullin në revistën mjekësore "Nature Medicine" dhe në të njëjtën kohë dha një konferencë për shtyp, deklaruan se ka shenja të mundshme të rritjes së rrezikut të gjakderdhjes te AstraZeneca ishin më të larta.

Sidoqoftë, shkencëtarët thanë se këto janë rreziqe shumë të vogla dhe të rralla, të cilat janë të krahasueshme me ato të vaksinave të tjera, të tilla si kundër hepatitit B, fruthit, shytave, rubeolës dhe gripit. Nga ana tjetër, ata vunë në dukje se nuk gjetën prova të rritjes së rrezikut për episode të tilla, të cilat lidhen me vaksinën Pfizer.

Në çdo rast, studiuesit theksuan se gjetjet e tyre duhet të kuptohen brenda kontekstit më të gjerë të përfitimeve shumë të qarta të vaksinës AstraZeneca në drejtim të mbrojtjes nga koronavirusi. Ata theksuan se rreziku i një efekti anësor serioz është shumë më i ulët sesa rreziku i sëmundjes serioze dhe vdekjes për shkak të Covid-19, veçanërisht për të moshuarit dhe grupet e tjera të prekshme. Ata gjithashtu theksuan se kërkimi i mëtejshëm është i nevojshëm tek të rinjtë nën moshën 40 vjeç, në mënyrë që të vlerësohet më mirë reagimi i trupit të vaksinuar pas dozës së dytë.

Autoritetet shëndetësore në Britani deri më tani kanë raportuar 209 raste trombocitopenike dhe tromboembolike pas afërsisht 22 milion dozave të para dhe 6.8 milion dozave të dyta të vaksinës AstraZeneca.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore