Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Studimi: Antitrupat kundër COVID bien më shpejt te burrat se sa te gratë

Studimi: Antitrupat kundër COVID bien më shpejt te burrat se sa te

Nivelet e antitrupave kundër virusit që shkakton Covid-19 duket se bien më shpejt tek burrat sesa tek gratë, sugjeron një studim, një zbulim që mund të ketë implikime për kërkimin e vaksinave.

Covid-19 duket se infekton më shumë gratë, por burrat mendohet se kanë deri në dy herë më shumë gjasa të vdesin nga virusi.

Studimi gjurmoi për gati gjashtë muaj 308 anëtarë të stafit në spitalet universitare të Strasburgut në Francë të cilët ishin të konfirmuar pozitivë me koronavirus.

Shumica e pacientëve të rekrutuar kishin sëmundje të lehtë. Antitrupa të ndryshëm u matën duke përdorur tre teste të ndryshme në dy pika gjatë një periudhe 172-ditore. Në kampionimin e parë të gjakut, burrat më të vjetër se 50 vjeç dhe ata me një indeks të masës trupore (BMI) prej më shumë se 25 ekspozuan nivelet më të larta të antitrupave.

Në kampionimin e dytë, nivelet e antitrupave (përfshirë proteinat neutralizuese të krijuara për të penguar virusin nga mbyllja e qelizave njerëzore) kishin rënë më tej tek burrat sesa tek gratë, pavarësisht nga mosha dhe BMI, thanë studiuesit.

"Studime të tjera kanë treguar se burrat kanë një përgjigje më të lartë të antitrupave sesa gratë në fazën akute, por ne po tregojmë se edhe pse burrat kanë një përgjigje më të lartë në fillim, rënia e tyre në nivelet e antitrupave është shumë më e shpejtë me kalimin e kohës, ndërsa gratë duket kanë nivele më të qëndrueshme ”, tha Samira Fafi-Kremer, shefe e virologjisë në spitalet universitare të Strasburgut dhe një nga autorët e studimit. "Unë e quaj këtë manifestim i ri i fuqisë së vajzave", tha ajo me shaka.

Olivier Schëartz, një tjetër nga autorët dhe kreu i njësisë së virusit dhe imunitetit të Institutit Pasteur, tha se rënia duket se varet nga niveli i lartë i antitrupave që shfaqen në fillim. "Pra, nëse keni më shumë antitrupa, do të keni një rënie më të shpejtë, por ne nuk e dimë saktësisht pse", tha ai.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore