Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Sondazhi: Të punësuarit nuk besojnë se do të rikthehen në zyra si para Covid

Sondazhi: Të punësuarit nuk besojnë se do të rikthehen

Punonjësit nuk besojnë se do të kthehen në zyrë me orar të plotë pas pandemisë koronavirus, sugjeron një sondazh ekskluziv për BBC. Gjithsej 70 për qind e 1,684 njerëzve të anketuar parashikuan se "kurrë nuk do të kthehen në zyra si para pandemisë".

Shumica e punëtorëve thanë se ata do të preferonin të punonin nga shtëpia, ose me kohë të plotë ose të paktën një pjesë të kohës. Por, në anketën e BBC menaxherët ngritën shqetësime se krijimtaria në vendin e punës do të preket.

Gjysma e 530 drejtuesve të anketuar nga organizata e sondazheve YouGov për BBC thanë se punonjësit që qëndrojnë në shtëpi do të ndikonin negativisht si në kreativitet ashtu edhe në bashkëpunim.

Drejtuesit e sipërmarrjeve të mëdha, si banka e investimeve Goldman Sachs dhe gjiganti i teknologjisë Apple kanë refuzuar thirrjet për më shumë fleksibilitet, me të parët madje duke e quajtur punën nga shtëpia një "devijim".

Anketa doli në përfundimin, megjithatë, se shumica mendojnë se as produktiviteti dhe as ekonomia nuk do të dëmtohen nga vazhdimi i politikave të punës nga shtëpia.

Shefi ekzekutiv i BT, Philip Jansen, i tha BBC -së se po planifikon të lërë shumicën e punonjësve të zyrës të punojnë në zyra tre ose katër ditë të javës në të ardhmen, megjithëse mijëra inxhinierëve të saj nuk do t'u ofrohet i njëjta fleksibilitet në punë.

Më shumë se tre të katërtat e njerëzve besojnë se shefi i tyre do t'i lejojë ata të vazhdojnë të punojnë nga shtëpia disa herë. Sipas shifrave të fundit zyrtare, përqindja e punëtorëve që kanë kryer të paktën disa punë nga shtëpia në vitin 2020 është rritur në 37%, nga 27% një vit më parë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore