Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Skandali me librat shkollorë, mësuesja Keta: E kemi vendosur në bixhoz arsimin

Skandali me librat shkollorë, mësuesja Keta: E kemi vendosur në

Mësuesja e njohur, Majlinda Keta, tha ditën e sotme në emisionin “Shqipëria Live” se “e kemi vendosur në bixhoz arsimin”. Teksa po diskutohej për gabimet dhe gafat e shumta që gjenden në tekstet shkollore, Keta tha se “kemi tradhtuar edhe mësuesit”.

Sipas saj, politika altertekste është dëmi më i madh që i është bërë tekstit shkollor. “Këto tekste nxisin analfabetizmin”, shtoi mësuesja.

Skandali me librat shkollorë, mësuesja Keta: E kemi vendosur në

“Alterteksti i tre viteve të fundit kanë cenuar prestigjin e teksteve. Nuk ka ruajtur ADN e arsimit të viteve ’90.  Ka përkthime që na sjellin në çështje qesharake. Alibia më e madhe e altertekstit është futja e biznesit dhe politikës.  Në 2014 Ministria e Arsimit bëri një ndërhyrje ku thoshte: ‘Të eliminohen tekstet që zgjidhen në më pak se 3 mijë kopje. Ku këto kopje mund të ishin më cilësor që ato që ishin në treg. Dhe tekstet zgjidhen nga drejtorët politikë të shkollës dhe mësuesit”, përfundoi Keta.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore