Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Shpiket spraj hundësh që mbron nga infektimi me Coronavirus

Shpiket spraj hundësh që mbron nga infektimi me Coronavirus

Një spraj hundësh me antitrupa sintetikë, të cilët besojnë se do të ndihmojnë në ndalimin e përhapjes së koronavirusit, është shpikur nga studiuesit e Universitetit të Kalifornisë, në San Francisko. 

Ekipi i drejtuar nga Michael Schoof krijoi molekulën sintetike që “pengon mekanizmin kryesor të SARS-CoV-2 që lejon që virusi të infektojë qelizat tona,” sipas një raporti në faqen e internetit të universitetit.

Një studim i postuar në serverin bioRxiv thotë se eksperimentet duke përdorur virusin tregojnë se molekula është ndër antiviralet më të fuqishëm kundër COVID-19.

Ndonëse nuk është një vaksinë tradicionale, studiuesit besojnë se një sprucim në ditë me antitrupat sintetikë, të quajtur “AeroNabs”, nga një spraj hundësh ose pompë mund të ofrojnë mbrojtje nga virusi vdekjeprurës deri sa një vaksinë të bëhet e disponueshme, sipas 7 News.

Shpiket spraj hundësh që mbron nga infektimi me Coronavirus

Këto molekula janë më të vogla se antitrupat njerëzorë, dhe mund të manipulohen për të kryer detyra specifike – siç janë lidhja e tyre me proteinat në formë kurorash të koronavirusit.

“Është si një çark për minjtë. Molekula lidhet me njërën nga këto proteina të koronavirusit dhe nuk e leshon më kurrë, “tha Manglik.

 

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore