Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Shkencëtari që shpiku vaksinën e Oksford: Bota një hap më afër përfundimit të pandemisë

Shkencëtari që shpiku vaksinën e Oksford: Bota një hap

Bota po shkon një hap më afër përfundimit të pandemisë së koronavirusit, ka deklaruar shkencëtari që qëndron prapa vaksinës së parë të Britanisë, pasi Boris Johnson tha se ai shpresonte që shumica e atyre që janë më në rrezik mund të imunizohen deri për Pashkë.

Rezultatet e suksesshme të provës për vaksinën e Universitetit të Oksfordit / AstraZeneca, që sugjeron se mund të mbrojë deri në 90% të njerëzve, janë grupi i tretë i gjetjeve premtuese. Para këtij viti, nuk kishte pasur kurrë një vaksinë për një koronavirus.

Vaksina është me kosto të ulët, me 3 paund një dozë krahasuar me më shumë se 20 paund për vaksinat Pfizer / BioNTech dhe Moderna.

"Njoftimi sot na çon një hap më afër kohës kur mund të përdorim vaksinat për t'i dhënë fund shkatërrimit të shkaktuar nga Covid-19", itha Prof Sarah Gilbert nga Universiteti i Oksfordit, i cili ka udhëhequr studimin.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë për të siguruar informacionin e hollësishëm për rregullatorët. Ka qenë një privilegj të jem pjesë e kësaj përpjekje shumëkombëshe, e cila do të sjellë përfitime për të gjithë botën”, shtoi ai.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore