Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Shkencëtarët të sigurt: Një variant i ri i COVID do t'i nxjerrë jashtë përdorimi vaksinat aktuale

Shkencëtarët të sigurt: Një variant i ri i COVID do t'i

Një analizë e akademikëve britanikë, e botuar nga grupi këshillues shkencor zyrtar i Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, thotë se ata besojnë se është "pothuajse e sigurt" që do të shfaqet një variant SARS-Cov-2 që "çon në dështimin aktual të vaksinës". 

Analiza nuk është rishikuar nga zyrtarë, hulumtimi i hershëm është teorik dhe nuk jep asnjë provë që një variant i tillë është në qarkullim tani.

Dokumente të tilla publikohen "si botime të para-shtypura që i kanë siguruar qeverisë prova të shpejta gjatë një emergjence".

Shkencëtarët shkruajnë se për shkak se çrrënjosja e virusit është "e pamundur", ata kanë "besim të fortë" se variantet do të vazhdojnë të shfaqen. Ata thonë se është "pothuajse e sigurt" se do të ketë "një akumulim gradual të variacionit antigjenik që përfundimisht çon në dështimin aktual të vaksinës".

Ata rekomandojnë që autoritetet të vazhdojnë të zvogëlojnë transmetimin e virusit sa më shumë që të jetë e mundur për të zvogëluar mundësinë e një varianti të ri, rezistent ndaj vaksinave.

Grupi këshillues gjithashtu rekomandon që hulumtimi të fokusohet në vaksinat e reja që jo vetëm parandalojnë pranimin dhe sëmundjet në spital, por gjithashtu "nxisin nivele të larta dhe të qëndrueshme të imunitetit të mukozës".

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore