Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Shifra rekord/ OBSH jep alarmin, mbi 300 mijë të infektuar në ditë nga Covid

Shifra rekord/ OBSH jep alarmin, mbi 300 mijë të infektuar në

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka regjistruar një rritje rekord ditore të numrit të të infektuarve me koronavirus. Sipas OBSH-së janë 307.930 të raportuara gjatë 24 orëve.

Agjencia tha se vdekjet u rritën me më shumë se 5,500, duke e çuar totalin global në 917,417. Rritjet më të mëdha të infeksioneve u raportuan në Indi, SHBA dhe Brazil.

Në të gjithë botën ka pasur më shumë se 28 milion raste të konfirmuara, gjysma e të cilave kanë qenë në kontinetin amerikan.

Rekordi i mëparshëm  ditor për rastet e reja ishte më 6 shtator kur OBSH raportoi 306.857 infeksione të reja.

Ku po rriten rastet me shpejtësi? Sipas OBSH, India raportoi 94,372 raste të reja të Dielën, pasuar nga SHBA. me 45,523 dhe Brazili me 43,718.

Më shumë se 1.000 vdekje të reja u regjistruan në SHBA. dhe Indi ndërsa Brazili tha se 874 njerëz kishin vdekur nga sëmundja e lidhur me Covid-19 në 24 orët e fundit.

 

India ka numrin e dytë më të madh të rasteve të konfirmuara në botë, pas SHBA. Javën e kaluar ajo raportoi gati dy milion raste Covid-19 në gusht, numri më i lartë mujor në botë që nga fillimi i pandemisë.

Vendi ka shënuar një mesatare prej 64,000 rastesh në ditë - një rritje prej 84% nga rastet mesatare ditore në korrik, sipas të dhënave zyrtare. Numri i të vdekurve ka tejkaluar 1,000 çdo ditë që nga fillimi i shtatorit.

Vendet anembanë Evropës po regjistrojnë një numër në rritje të rasteve ditore mes frikës nga një ringjallje e virusit.

Bllokimet lokale janë vendosur në rajonet më të prekura dhe janë shoqëruar thirrje të reja të autoriteteve që njerëzit të mbajnë maska në fytyrë dhe të ndjekin rregullat e distancimit shoqëror. Ndërsa Izraeli është shteti i parë që rikthehen izolimet.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore