Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Shansi i fundit i shkencës për origjinën e Covid-19

Shansi i fundit i shkencës për origjinën e Covid-19

Organizata Botërore e Shëndetit ka gjetur një ekip shkencëtarësh që dëshiron të ringjallë hetimin e ngecur mbi origjinën e Covid-19, me një zyrtar të lartë që tha se mund të jetë shansi i fundit.

Grupi prej 26 ekspertësh do të ngarkohet me prodhimin e një kuadri të ri global për studimet mbi origjinën e patogjenëve të shfaqur potencial të epidemisë dhe pandemik-dhe mandati i tyre përfshin Sars-CoV-2, virusi që shkakton Covid-19.

Michael Ryan, drejtori i urgjencave të OBSH -së, tha se mund të jetë "shansi i fundit për të kuptuar origjinën e këtij virusi" në mënyrë kolegjiale.

OBSH njoftoi në fillim të këtij viti se do të krijojë një Grup Këshillimor Shkencor për Origjinat e Patogjenëve të Ri (Sago).

Maria Van Kerkhove, drejtuesi teknik i OBSH-së për Covid-19, tha se Sago do të vlerësonte urgjentisht atë që dihej tani, atë që ende mbetej e panjohur dhe atë që duhej bërë shpejt.

"Unë parashikoj që Sago ... do të rekomandojë studime të mëtejshme në Kinë dhe potencialisht diku tjetër," tha ajo. "Nuk ka kohë për të humbur në këtë."

Më herët të Mërkurën, Chen Xu, ambasadori i Kinës në OKB në Gjenevë, i tha shoqatës së korrespondentëve të OKB -së se puna e Sago nuk duhet të "politizohet".

"Nëse do të dërgojmë ekipe në ndonjë vend tjetër, besoj se nuk është në Kinë sepse ne kemi marrë ekipe ndërkombëtare dy herë tashmë," tha ai. "Eshtë koha për të dërguar ekipe në vende të tjera."

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore