Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Sëmundja që po prek gratë! Çdo vit 40 vdekje nga kanceri i qafës së mitrës

Sëmundja që po prek gratë! Çdo vit 40 vdekje nga kanceri i

Kanceri i qafës së mitrës zë vendin e dytë si shkaktar i vdekjes te gratë.

Çdo vit humbin jetën 40 gra nga ky kancer dhe diagnostikohen 130 raste të reja. Mjeket gjinekologë i bëjnë thirrje grave të bëjnë kontrolle për praninë ose jo të Human Papilloma virus, i cili nëse kapet në kohë, shpëton jetë.

Sipas një plani kombëtar të institutit të shëndetit publik depistohen për human papiloma virus gratë të moshës 35 deri në 65 vjeçe por nuk mungojnë edhe vajza të reja të infektuara me këtë virus.

Kjo analizë e HPV rekomandohet të bëhet një herë në tre vjet 80% e vdekjeve për shkak të human papiloma virus konsiderohen të parandalueshme dhe rreth 75% e tyre ndodhin para moshës 70 vjeç. / Top Channel

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore