Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Rusia nxjerr vaksinën e tretë anti Covid, përdoret për këtë kategori personash

Rusia nxjerr vaksinën e tretë anti Covid, përdoret për

Rusia ka regjistruar vaksinën e saj të tretë kundër Covid-19. Kwtw e  njoftoi Kryeministri i vendit duke premtuar të përshpejtojë normat e prodhimit.

"Nga mesi i marsit, 120,000 dozat e para (të vaksinës së tretë) do të vihen në qarkullim," njoftoi Kryeministri rus Mikhail Mishustin gjatë një takimi qeveritar të transmetuar në televizion shtetwror

"Rusia është sot i vetmi vend ku tashmë ekzistojnë tre vaksina," tha ai. E quajtur "Kovivak", kjo vaksinë e tretë u zhvillua nga Qendra Kërkimore Chumakov në Moskë. Rusia tashmë ka regjistruar vaksinën Sputnik V, në gusht dhe EpiVacCorona, të licencuar në tetor.

Që nga janari, Rusia ka kryer një fushatë masive vaksinimi për popullatën e saj. Vaksina e parë, njoftimi i hershëm i së cilës ngriti dyshime në komunitetin shkencor, kohët e fundit mori njohjen e efektivitetit të saj në një studim të botuar nga revista mjekësore The Lancet dhe e vërtetuar nga ekspertë të pavarur. Tani është i autorizuar në më shumë se njëzet vende.

Autoritetet ruse po përpiqen të hyjnë në marrëveshje prodhimi nëpër botë sesa të eksportojnë vaksinat e tyre, për shkak të mungesës së kapacitetit të mjaftueshëm për të kënaqur kërkesën kombëtare, e cila është një përparësi.

“Ne jemi duke përshpejtuar ritmin e prodhimit të vaksinave. Janë prodhuar më shumë se 10 milion doza të Sputnik V dhe rreth 80,000 të EpiVacCorona", tha Mishustin.

Regjistrimi i Kovivak do të thotë që tani duhet të kalojë provat e fazës III, të planifikuar për në Mars mbi 3,000 njerëz, sipas Ministrisë Ruse të Kërkimit.

Ndryshe nga dy vaksinat e tjera, kjo e fundit përdor një virus të inaktivuar, një teknologji më konvencionale. Ministria specifikoi se, për momentin, rekomandohet vetëm për njerëzit e moshës midis 18 dhe 60 vjeç.

Sipas qeverisë, 4.13 milion infeksione janë regjistruar në Rusi, duke e vendosur vendin në vendin e katërt në botë pas Shteteve të Bashkuara, Indisë dhe Brazilit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore