Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Rikthehen vdekjet nga Covid-19 në vend/ Mbi 900 raste të reja, ja bilanci për 24 orët e fundit

Rikthehen vdekjet nga Covid-19 në vend/ Mbi 900 raste të reja, ja

Janë rikthyer vdekjet si pasojë e pandemisë Covid-19 në vendin tonë, teksa Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar sot për dy viktima.

Viktimat janë dy qytetarë nga Tirana, të moshave 64-74 vjeç. Po ashtu, Ministria bën me dije se janë regjistruar dhe 974 qytetarë, pas 2153 testesh.

Nga ana tjetër, 377 qytetarë janë shëruar gjatë 24 orëve të fundit. 

Njoftimi i Ministrisë:

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2153 teste prej të cilave kanë rezultuar pozitivë 974 qytetarë kanë rezultuar pozitivë për COVID-19.

Dy pacientë kanë humbur jetën.

Ndërkohë 377 qytetarë janë shëruar gjatë 24 orëve të fundit. Sakaq aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 24 pacientë.

Sipas autoriteteve shëndetësore në gjithë vendin janë 4,235 qytetarë aktivë me Covid-19.

Njoftimi: Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 2153 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 974 qytetarë, në këto bashki:

438 në Tiranë, 61 në Vlorë, 54 në Shkodër, nga 41 qytetarë në Durrës, Fier, 31 në Berat, 26 në Sarandë, 25 në Lushnje, 21 në Lezhë, 18 në Gjirokastër, 17 në Krujë, 15 në Dimal, nga 12 qytetarë në Kavajë, Divjakë, nga 11 qytetarë në Himarë, Elbasan, nga 10 qytetarë në Vorë, Roskovec, Tepelenë, nga 9 qytetarë në Korçë, Kurbin, 8 në Malësi e Madhe, nga 7 qytetarë Kamëz, Kuçovë, nga 5 qytetarë në Vau i Dejës, Patos, Pogradec, Gramsh, nga 4 qytetarë në Tropojë, Dibër, Mat, Selenicë, Përmet, Kolonjë, Skrapar, nga 3 qytetarë në Mirditë, Poliçan, nga 2 qytetarë në Këlcyrë, Devoll, Belsh, Librazhd, nga 1 qytetar në Pukë, Fushë Arrëz, Kukës, Shijak, Rrogozhinë, Mallakastër, Delvinë, Memaliaj.

Janë 4,235 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 24 pacientë. Në 24 orët e fundit ka dy humbje jete me Sars-Cov2: dy qytetare nga Tirana të moshave 64-74 vjeç.

Janë shëruar 377 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 276,070 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (5 Korrik 2022)

Raste të reja ditore 974

Të shëruar në 24 orë 377

Të shtruar në spitale 24

Humbje jete në 24 orë 2

Testime ditore 2153

 

Testime totale 1,856,756

Raste pozitive 283,811

Raste të shëruara 276,070

Raste Aktive 4,235

Humbje jete 3,506

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2,755

Fier 336

Vlorë 235

Durrës 210

Shkodër 208

Berat 114

Lezhë 109

Gjirokastër 95

Elbasan 82

Korçë 52

Dibër 28

Kukës 11

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore