Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Rënia e flokëve, simptomë post-covid, studimi: Mund të çojë në humbje të pakthyeshme

Rënia e flokëve, simptomë post-covid, studimi: Mund të

Lodhja, humbja e nuhatjes dhe dhimbjet e gjoksit janë të gjitha efektet afatgjata më të njohura që vazhdojnë disa muaj pas infeksionit me koronavirus.

Por sipas një dokumenti të ri shkencor, pothuajse një e katërta e të mbijetuarve nga COVID, mund të duhet të përshtaten me humbjen e flokëve.

Studimi, i botuar në “The Lancet”, zbulon se 359 nga 1655 pacientë të shtruar në Whan, Kinë, kishin përjetuar rënie të flokëve gjashtë muaj pasi ishin shëruar nga COVID.

Dermatologët thonë se humbja e flokëve është një përgjigje normale fiziologjike ndaj një ngjarjeje stresuese si një sëmundje infektive.

Sipas tyre, kjo gjendje është e përkohshme, por COVID mund të lidhet edhe me gjendje si alopecia, e cila mund të çojë në humbje të pakthyeshme të flokëve.

Autorët kinezë të studimit dëshironin të hetonin pasojat afatgjata shëndetësore të COVID, të quajtura “COVID i gjatë”.

Këto simptoma, thonë ata, mbeten kryesisht të paqarta, megjithëse deri më tani janë renditur 14 simptoma, duke përfshirë lodhjen, pagjumësinë, marramendjen, dhimbjen e kyçeve,depresionin dhe ankthin.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore