Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Rekordi/ Ky shtet europian për dy ditë testoi mbi 3,6 milionë banorë, sa të infektuarve nga Covid rezultuan

Rekordi/ Ky shtet  europian për dy ditë testoi mbi 3,6 milionë

Ndërsa vendet në të gjithë botën përpiqen të rrisin testimin e tyre të koronavirusit, Sllovakia arriti të testojë më shumë se 3.6 milion njerëz - dy të tretat e popullsisë së saj - në vetëm dy ditë.

Vendi evropian vendosi të nisë kërkimin gjigant për të provuar të gjithë mbi moshën 10 vjeç pasi rastet e Covid-19 filluan të rriteshin muajin e kaluar. Operacioni i quajtur "Përgjegjësia e përbashkët", programi ishte përpjekja e parë për testimin në shkallë të gjerë në Evropë.

Pak më shumë se 1% e atyre që morën pjesë u testuan pozitivisht, rreth 39 mijw njerëz në total, sipas faqes zyrtare të programit. Programi u pilotua për herë të parë më 23 tetor në Orava dhe Bardejov, dy rajone me numrin më të lartë të rasteve Covid-19 në vend.

Gati 141,000 njerëz, 91% e atyre që kishin të drejtë, u testuan në dy rajone gjatë tre ditëve të testimit pilot.

Në pjesën tjetër të vendit, testimi u zhvillua njëkohësisht të Shtunën dhe të Dielën. Qeveria inkurajoi të gjithë nga 10 vjeç e sipwr të marrin pjesë në programin vullnetar.

Përjashtoheshin personat më të vjetër se 65 vjeç të cilët kalojnë pjesën më të madhe të kohës në shtëpi, personat me aftësi të kufizuara, pacientët me kancer, personat me imunitet dhe grupe të tjera të cenueshme./Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore