Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Pse na duhet fabrika kineze ? Rama sqaron: Vaksina e covid-19 pritet të bëhet rregullisht, si ajo e gripit

Pse na duhet fabrika kineze ? Rama sqaron: Vaksina e covid-19 pritet të

Kryeministri Edi Rama teksa ka thënë se Shqipëria po punon për të arritur një marrëveshje për të sjellë fabrikën e prodhimit të vaksinave në Shqipëri, ka shtuar se vaksina anticovid pritet të injektohet rregullisht njëlloj si vaksina e gripit.

Më tej Rama ka shtuar se kjo fabrikë do të shërbejë për të furnizuar tregun vendas por edhe për eksport.

“Fabrika është themeluar që në vitin 1700. Po flasim për prodhim vaksinash të gripit të hepatitit e të tjera. Dhe së treti nuk mbyllet historia kaq kollaj. Se sipas gjasave vaksina anticovid do të bëhet rregullisht si një vaksinë gripi. Është si të bësh vaksinën e gripit. Fabrikën nuk do rëndojë në buxhete. Prodhimet mund të eksportohen dhe patjetër mbulojnë dhe nevojat e tregut dhe në këtë proces fiton Shqipëria dhe shëndetësia. Kemi 2.2.640 mijë vaksina por këto nuk mjaftojnë për të mbyllur procesin se ne na duhet të plotësojmë edhe me 1.8 mln të tjera për të realizuar dy dozat e plota. Ky është një proces nuk e dimë si do jetë e ardhmja por sipas gjasave do të jetë si vaksinat e tjera  për tu vaksinuar.”  ka thënë Rama.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore