Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Po vjen Pandemia tjetër, paralajmërimi i frikshëm i The Guardian

Po vjen Pandemia tjetër, paralajmërimi i frikshëm i The Guardian

Pandemia e koronavirusit vazhdon përhapjen nëpër botë, ku prej saj regjistrohen mbi 1 milionë vdekje e më shumë se 33 milionë infektime. Por parashikimet nuk janë aspak inkurajuese as për vazhdimin.

Shkencëtarja e Universitetit të Kembrixhit, Sally Davies ka publikuar një artikull shqetësues në gazetën prestigjoze The Guardian.

“Një pandemi tjetër është në horizont. Kolegët e mi shkencëtarë vlerësojmë se duke nisur nga tani, do të përballemi me një pandemi ose të paktën emergjencë shëndetësore çdo pesë vjet. Dhe këto janë skenare optimiste, sepse realiteti mund të jetë edhe më keq”, shkruan ajo.

Davies këmbëngul që bota të përgatitet për të identifikuar në kohë kërcënimin e ardhshëm shëndetësor. Sipas saj duhen nxjerrë mësime nga e kaluara dhe ajo çfarë ndodhi me Covid-19 në mënyrë që gabimet të mos përsëriten. Po kështu, thotë studiuesja, duhet ta detyrojmë veten që të mendojmë dhe të veprojmë ndryshe, duke shtuar se mobilizimi botëror për gjetjen e një vaksine është frymëzuese.

Por autoritetet sipas saj duhet të shikojnë se cfarë përgatitjesh mund të bëjnë në pesë vitet e ardhshme për ta përballuar më mirë një emergjencë të re të shëndetit.  

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore