Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Po vjen i nxehti afrikan, muaji gusht do të jetë përvëlues

Po vjen i nxehti afrikan, muaji gusht do të jetë përvëlues

Jo vetëm korriku do mbyllet i nxehtë, por edhe gushti do të hyjë përvëlues. Periudhën, nga 23 korriku -23 gusht, gjermanët e quajnë “Hundstage”, që do të thotë “Ditët e qenit”.

Shpjegimi gjendet në mitologjinë greke. Sipas saj i nxehti i kësaj periudhe shpjegohet si rezultat i kombinimit të dritës së diellit, me nxehtësinë e yllit shumë të shndritshëm “Sirius” që njihet ndryshe si “Ylli i qenit”.

“Në këto ditë të fundit të korrikut do të kemi temperatura deri në vlera 41 gradë, si në Lezhë, Gjirokastër dhe Elbasan. Gushti do të hyjë gjithashtu i nxehtë, por me vlera temperaturash deri në 38 gradë. Ne ndodhemi në periferi të të nxehtit afrikan, që largohet në fund të javës që vjen”, thonë meteorologët. /Top Channel

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore