Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Pfizer tregon se si duhet marrë vaksina që të ketë efekt

Pfizer tregon se si duhet marrë vaksina që të ketë efekt

Shefi ekzekutiv i kompanisë amerikane Pfizer, Albert Bourla, tha se ndërsa kompania pa një farë niveli mbrojtje 12 ditë pas dozës së parë të vaksinës së tyre kundër COVID-19 – “mbrojtja nuk është e plotë”.

“Kjo është një vaksinë me dy doza, kështu që njerëzit duhet të marrin dy doza për t’u ndjerë të sigurt se janë të mbrojtur me 95 përqind”, tha Bourla të martën.

“Me një dozë, efikasiteti është rreth 50 përqind”, theksoi ai.

Bourla rrëfen se nga një këndvështrim epidemiologjik, kjo është e rëndësishme sepse kur fillohet të zhvillohet një lloj imuniteti nga doza e parë, “kjo ndihmon”.

“Por duhet ta them përsëri, është një gabim i madh nëse dikush përpiqet ta kryejë injektimin me vetëm një dozë, kur me dy, ju pothuajse dyfishoni mbrojtjen”, tregoi shefi i Pfizer.

Mbretëria e Bashkuar është vendi i parë në botë që ka filluar vaksinimin e qytetarëve të saj me vaksinën e Pfizer dhe BioNTech. 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore