Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Përplasje për vaksinën, EMA nis rishikimin e Sputnik V

Përplasje për vaksinën, EMA nis rishikimin e Sputnik V

Agjencia Evropiane e Barnave të Enjten njoftoi se ka nisur një rishikim të vaksinës Sputnik V të Rusisë, pas disa muajsh përplasjeje me prodhuesit e saj.

Vaksina, e krijuar nga Qendra Kombëtare e Epidemiologjisë dhe Mikrobiologjisë Gamaleya të Rusisë, ka nxitur konfuzion pasi themeluesit e saj, Fondi Rus i Investimeve Direkte, vazhdimisht pretendoi se ata i dërguan të dhëna për një rishikim të gjerë EMA. Por agjencia e mohoi atë pretendim, duke thënë se po ofronte vetëm këshilla shkencore për zhvilluesit.

Njoftimi i së enjtes do të thotë se procesi për të miratuar Sputnik në të gjithë BE ka filluar tani.

Vendimi i CHMP për të filluar rishikimin e mbështjellë bazohet në rezultatet e studimeve laboratorike dhe studimeve klinike tek të rriturit. Këto studime tregojnë se Sputnik V shkakton prodhimin e antitrupave dhe qelizave imune që synojnë koronavirusin SARS-CoV-2 dhe mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër COVID-19.

EMA do të vlerësojë të dhënat ndërsa ato bëhen të disponueshme për të vendosur nëse përfitimet tejkalojnë rreziqet. Rishikimi do të vazhdojë derisa të ketë prova të mjaftueshme për aplikimin zyrtar të autorizimit të shitjeve.

EMA do të vlerësojë pajtueshmërinë e Sputnik V me standardet e zakonshme të BE-së për efektivitetin, sigurinë dhe cilësinë. Ndërsa EMA nuk mund të parashikojë afatet e përgjithshme kohore, duhet të duhet më pak kohë sesa normalja për të vlerësuar një aplikim eventual për shkak të punës së bërë gjatë rishikimit të kodit. EMA  bën të ditur se do të komunikojë më tej kur të jetë dorëzuar aplikimi për autorizimin e marketingut për vaksinën.

Deri më tani, dy vende të BE, Hungaria dhe Sllovakia, kanë avancuar tashmë përpara. Hungaria ka përdorur vaksinën pasi e ka aprovuar atë në rang kombëtae, dhe Sllovakia tashmë ka marrë urdhra për të aplikuar.

Agjencia gjithashtu po kalon një rishikim të vaksinës Novavax nga SHBA dhe CureVac nga Gjermania dhe duhet të marrë një vendim nëse do të rekomandojë vaksinën Johnson & Johnson javën e ardhshme.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore