Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Përhapja e Covid-19 nga muzika, studimi amerikan: S’ka risk të lartë nëse respektohen masat

Përhapja e Covid-19 nga muzika, studimi amerikan: S’ka risk të

Në një kohë kur e gjithë bota është e përfshirë në debate mbi menaxhimin e frenimit të përhapjes së pandemisë me hapjen e shkollave, një studim i fundit në lidhje me muzikën sjell të dhëna interesante.

Bandat muzikore janë të vetmet që po privohen nga aktivitetet e tyre, pasi instrumentet muzikorë po konsiderohen si transmetues të grimcave ajrore që mund të përmbajnë virusin SARS-CoV- 2

Por studimi shkencor i mbështetur nga Qendra Pulitzer dhe Fondacioni Heising-Simons thotë se rreziqet për interpretuesit dhe audiencën mund të jenë të menaxhueshme. Me heqjen e karantinës disa studime janë kryer deri më tani mbi lidhjen e muzikës me Covid.

Studiuesit në Universitetin e Kolorados (CU), Boulder, kishin pesë muzikantë studentë - një këngëtar soprano dhe klarinetë, flaut, bri francez dhe borizan - hynin në një dhomë të pastër një nga një. Dhoma normalisht përdorej për hulumtimin e ndotjes së ajrit në ambiente të brendshme dhe ishte e pajisur me vula të ngushta, dhe filtra të shumtë me efikasitet të lartë të ajrit me grimca (HEPA) heqin pothuajse të gjitha grimcat nga ajri.

Pjesëmarrësit interpretuan një pjesë të shkurtër solo me një gamë të gjerë notash të larta dhe të ulëta dhe stile të ndryshme të lojës, duke përfshirë një korale të qetë dhe një marshim stakato.

Lojtarët kënduan hapjet e instrumenteve të tyre drejt një serie tubash që ushqehen në një treshe monitorësh të grimcave që zbuluan aerosole me madhësi të ndryshme. Një sistem imazhesh kapi gjithashtu rrjedhën e ajrit përreth muzikantëve për të vizualizuar se ku lëviznin grimcat.

Rezultatet fillestare - të cilat u publikuan në internet treguan për herë të parë që instrumentet mund të prodhojnë aerosole në rangun e madhësive që mund të mbajnë virusin COVID-19.

 Këto aerosole gjithashtu mund të qëndrojnë në ajër për periudha të gjata kohore, dhe instrumente të ndryshëm prodhuan sasi të ndryshme. Për shembull, boria dhe klarineta, të cilat drejtohen drejt nga goja e gojës deri tek hapja e instrumentit, kishin përqendrime më të larta të aerosoleve.

Për të zvogëluar përhapjen e aerosoleve, studiuesit testuan mbulesa instrumentesh, të tilla si një mbulesë pëlhure për hapjen ose një thes që mbulon një klarinetë të tërë; të dy në mënyrë efektive zvogëluan aerosolet, në disa raste përgjysmë, pa u zbehur zëri.

Një ekip tjetër në Universitetin e Maryland, College Park, përdori modele kompjuterike për të ekzaminuar nëse një muzikant i infektuar mund të përhapë virusin në kushte të ndryshme. Modelimi konfirmoi rëndësinë e distancimit për të shmangur plumbat e infektuar. Ai sugjeroi gjithashtu që sistemet konvencionale të ventilimit, ku furnizimi me ajër dhe shkarkimi janë të dyja në tavan, janë më pak efektive sesa ato në të cilat shkarkimi është në dysheme.

Një studim në maj bëri që muzikantët e Filarmonisë së Vjenës dhe të harqeve të luanin pasi thithën një mjegull që ndriçohet nga dritat kur fryhen. Një studim tjetër, i kryer këtë pranverë në Gjermani, gjurmoi rrjedhën e ajrit nga instrumentet e erës. Të dy zbuluan se instrumentet prodhonin më pak fluks ajri sesa të kënduarit (megjithëse fyellët prodhonin më shumë se instrumentet e tjerë të erës).

Bernhard Richter, një specialist i otolaringologjisë dhe bashkë-drejtor i Institutit Freiburg për Mjekësi të Muzikantëve, i cili drejtoi studimin gjerman, thotë se rezultatet fillestare të ekipit të tij mund të informojnë rekomandimet e sigurisë. Dhe ai thotë se puna e re e aerosolit do të ofrojë të dhëna edhe më të sofistikuara. "Ne nuk dimë sa duhet për aerosolet ... dhe çështjen kritike se si ato janë përhapur."

Bazuar në gjetjet fillestare, organizatat që financuan studimin rekomandojnë që dhomat e provave të brendshme dhe vendet e performancës të përdorin filtra HEPA dhe të rrisin qarkullimin, dhe që muzikantët të përdorin mbulesat e instrumenteve. Ata gjithashtu rekomandojnë 2 metra distancë dhe që interpretuesit të përballen me të njëjtin drejtim, i cili mund të kufizojë madhësinë e bandës ose orkestrës.

“Studiuesit që qëndrojnë pas studimit të aerosolit tani do të mbledhin të dhëna nga instrumente shtesë, këngëtarë, valltarë dhe aktorë. Ato mund të japin një pasqyrë më të plotë të rreziqeve të mundshme të performancës dhe të përmirësojnë modelimin kompjuterik mbi efektivitetin e distancimit dhe qarkullimin e ajrit”, thotë Shelly Miller, një profesor inxhinierie në CU i cili ndihmoi në drejtimin e studimit..

Miller thotë se ajo shpreson se rekomandimet e mëtejshme të të dhënave do ta lënë bandën të luajë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore