Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Pasaporta e vaksinimit, si do të funksionojë në Itali dhe problemet

Pasaporta e vaksinimit, si do të funksionojë në Itali dhe

Një pasaportë leje për të ringritur vendin. Ose më mirë për të lejuar italianët, nga 26 Prilli i ardhshëm, të kthehen për të lëvizur jo vetëm midis rajoneve të verdha, por edhe midis territoreve që janë në grupe të ndryshme rreziku.

Sigurisht, pa harruar të kesh vetë-certifikim, i cili mbetet i detyrueshëm. Më tej, sidoqoftë, siç ndodh tashmë në Izrael ose në shtetin e New York-ut, leja mund të përdoret gjithashtu për të hyrë në stadiume, shfaqje teatrale, filma në kinema, lokaleve në disko gjatë natës, ose kështu me radhë, etj. Në çdo rast, qëllimi i qeverisë është i qartë: të kufizojë efektin të gjithë të lirë në minimum e mundshëm. Dhe kjo është arsyeja pse ai do të donte ta përfshinte këtë instrument tashmë në dekretin tjetër që do të zëvendësojë atë në fuqi deri më 30 prill.

DOKUMENTI

Në bazë të indikacioneve të dhëna nga BE për një leje të gjelbër të komunitetit (Brukseli synon ta zyrtarizojë atë në formën e një aplikacioni për smartphone nga 1 qershori), do të jetë një dokument - ndoshta letër në një fazë të parë dhe më pas dixhital - e cila vërteton se si qytetari në fjalë ka përfunduar ciklin e vaksinimit, është negativizuar pasi ka pasur Covid19 (dhe për këtë arsye ka zhvilluar antitrupa) ose, mbi të gjitha, ka kryer një testim molekulare ose e shpejtë në 72 ose 48 orët e mëparshme për Covid.

Ideja është paraqitur tashmë në Komitetin Teknik Shkencor kur u takua të Premten e kaluar. Ekspertët - të cilët do të takohen përsëri nesër për ta diskutuar atë - e konsiderojnë atë shumë të favorshme, por kanë dyshime në lidhje prakticitetin e dokumentit, të letrës. Duhet të funksionojë pak a shumë si kjo: një qytetar me një test të marrë nga një strukturë të akredituar nga Ministria e Shëndetësisë dhe kjo lëshon, me dokumentin që vërteton negativitetin e tij ndaj Sars-Cov2, gjithashtu një kod QR (d.m.th. një kod bar dydimensional dhe unik ) e vlefshme për 48 ose 72 orë.  Kodi do të skanohet, për shembull nga ata që kontrollojnë hyrjen në një klub, dhe në rast të një drite jeshile ai do të lejojë hyrjen në një klub nate sesa në një hotel.

Gjetja e një aplikacioni është i drejtë. Sidoqoftë, ajo e pasaportës në letër nuk mund të jetë një ide e mirë. Në Izrael tashmë ka ndodhur që autoritetet u detyruan të bënin një hap prapa sepse falsifikueshmëria e dokumentit ishte e lartë dhe gjurmueshmëria e subjektit të papërgjegjshëm (fajtori) ishte shumë e ulët. Në fakt është pothuajse e pamundur të përcaktohet me siguri se kush ka infektuar në një mjedis ku ka 500 ose një mijë njerëz.

Dhe është për këtë arsye, për sigurinë e të gjithëve, që dixhitalizimi i praktikës, kthimi i gjithçkaje në një aplikacion smartphone do të ishte më i përshtatshmi. Megjithatë, edhe në këtë rast, çështja nuk është e thjeshtë. Në ndërkohë, është e nevojshme të kuptohet se kush mund të lëshojë lejen (supozohet se të gjitha strukturat që bëjnë tamponë), dhe t'i vendosim ato në lidhje me njëri-tjetrin për të krijuar një bazë të dhënash me informacionin që lidhet me kalimin.

Vetë krijimi i një arkivi informacioni, megjithatë, do të ndriçojë farin e Garantuesit të Privatësisë për çështjen, i cili do të kërkojë siguri për anonimitetin e të gjithë përdoruesve, duke hapur të paktën pyetje interesante (çfarë do të ndodhte, për shembull, me të miturit?) )

KTHIMI I IMUNIT, MBROJTJA

Paradoksalisht, aspekti më i thjeshtë mund të jetë krijimi i këtij aplikacioni për smartphone. Kalimi në fakt mund të shënojë kthimin e madh të aplikacionit Immun ("Mund të ketë një përfitim të ardhshëm në drejtim të pasaportës së vaksinimit", tha ministri i ri për inovacionin teknologjik dhe tranzicionin dixhital, Vittorio Colao në një seancë dëgjimore në Dhomën e disa ditëve ) ose të implementohet në APP, aplikacioni me të cilin po përpiqemi të dixhitalizojmë administratën publike. Në realitet, edhe rruga alternative e një aplikacioni të tretë nuk është zhdukur.

Në të vërtetë, në tryezën ndërministrore për dixhitalizimin të kryesuar nga Colao, disa gjigantë italianë që kanë struktura dhe aftësi të përshtatshme për të qenë në gjendje ta zhvillojnë atë së shpejti duhet të ulen kompanitë: Tim, Leonardo, Eni dhe Posta Italiana (duke përsëritur skemën që i lejoi këtij të fundit të siguroni platformën për vaksinat që përdoren tani në 7 rajone). Për sezonin e verës, nuk po mungon edhe aq shumë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore