Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

“Pandemia nuk ka përfunduar”, zbulohet variant i ri i koronavirusit

“Pandemia nuk ka përfunduar”, zbulohet variant i ri i

Variantet e reja të koronavirusit po e bëjnë të vështirë përfundimin e pandemisë. Padyshim, mutacioni Delta është aktualisht ai që shqetëson më shumë, por situata mund të ndryshojë shumë shpejt, shkruan The Guardian.

Shkencëtarët e Afrikës së Jugut kanë zbuluar një lloj të ri koronavirusi me mutacione të shumta, edhe pse nuk e kanë vërtetuar ende nëse është më ngjitës sesa variantet aktuale ose më i aftë për të kapërcyer imunitetin natyral apo atë të siguruar nga vaksinat.

I njohur si C.1.2., u zbulua për herë të parë në maj. Hulumtimi ka treguar se është përhapur në shumicën e provincave të Afrikës së Jugut, përveç shtatë vendeve të tjera në Afrikë, Evropë, Azi dhe Oqeani.

Shkencëtarët nuk janë ende të sigurt për sjelljen e tij, por ai përmban shumë mutacione të lidhura në variante të tjera me transmetueshmëri të shtuar dhe ndjeshmëri të zvogëluar ndaj antitrupave neutralizues.

Richard Lessells, një specialist i sëmundjeve infektive dhe një nga autorët e hulumtimit për C.1.2, thotë se zbulimi është një shenjë e qartë se “kjo pandemi nuk ka mbaruar dhe se ky virus është ende duke eksploruar mënyra për të na infektuar”. Gjithsesi, ai kërkoi që njerëzit të mos alarmohen, pasi llojet e ndryshme pritej të shfaqeshin. Në territorin e Afrikës së Jugut, C.1.2 përfaqësonte 3% të mostrave në korrik, krahasuar me 1% në qershor, ndërsa Delta përfaqësonte 67% në qershor dhe 89% në korrik.

A janë vaksinat efektive kundër C.1.2?
"Ne mund të marrim një supozim të arsimuar bazuar në disa nga mutacionet që ka, sepse është i ngjashëm me atë që kemi parë në variante të tjera si Beta, si dhe Delta," tha Steain.

"Kështu që ne mendojmë, ndoshta, serumi nuk do të neutralizohet aq mirë sa do të ishte kundër një deformimi aktiv. Por derisa t'i bëjmë ato eksperimente është vërtet spekulative. Ne duhet të kemi parasysh se vaksina deri më tani duket se po mban vërtet, vërtet mirë në drejtim të parandalimit të infeksionit të rëndë dhe shtrimeve në spital dhe vdekjeve nga variantet. Ata janë vërtet të mirë në parandalimin e kësaj.

Ajo tha se nuk kishte nevojë për panik. "Sidoqoftë, është e rëndësishme të vëzhgojmë edhe variantet e tjera që janë atje dhe thjesht të shikoni dhe të shihni se si shkojnë", shkruan The Guardian.

Instituti Kombëtar i Afrikës së Jugut për Sëmundjet ngjitëse tha: "Ne jemi të kujdesshëm në lidhje me implikimet, ndërsa mbledhim më shumë të dhëna për të kuptuar linjën e këtij virusi.

"Bazuar në të kuptuarit tonë për mutacionet në këtë variant, ne dyshojmë se mund të jetë në gjendje t'i shmanget pjesërisht përgjigjes imune, por pavarësisht kësaj, ato vaksina do të ofrojnë ende nivele të larta mbrojtjeje kundër shtrimit në spital dhe vdekjes," tha instituti.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore