Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Pandemia mund të ndalet nëse njerëzit bëjnë këtë gjë/ Çfarë thotë studimi i fundit

Pandemia mund të ndalet nëse njerëzit bëjnë

Një artikull i botuar të martën nga Instituti Amerikan i Fizikës pohoi se përdorimi i vazhdueshëm i maskave është një metodë efektive për të ndaluar përhapjen e Coronavirusit.

“Rezultatet sugjerojnë se përdorimi i vazhdueshëm i maskave efikase, të tilla sikurse maskat kirurgjikale, mund të çojë në zhdukjen e pandemisë nëse të paktën 70 për qind e banorëve i përdorin këto maska në publik në mënyrë të vazhdueshme”, shkroi Sanjay Kumar, një hetues me Departamentin e Inxhinierisë në Universitetin Kombëtar të Singaporit.

“Edhe maskat më pak efikase me pëlhurë mund të ngadalësojnë përhapjen nëse mbahen vazhdimisht”, sipas tij.

Artikulli i botuar në revistën e Insitutit Physics of Fluids, ripa një seri studimesh që eksplorojnë aftësinë e maskës për të mbrojtur njerëzit kundër coronavirusit, dhe se si ndikon dizajni i ndonjë maske specifike në këtë aspekt.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore