Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

PAGA MINIMALE/ Rama jep tjetër lajm të mirë: Brenda mandatit do të...

PAGA MINIMALE/ Rama jep tjetër lajm të mirë: Brenda mandatit do

Kryeministri Edi Rama njoftoi se paga minimale në fund të mandatit qeverisës në vitin 2025 do të jetë 45 mijë lekë të reja. Përmes një postimi në facebook Rama shkruan sot se Shqipëria e nisi nga vendi i fundit për pagën minimale dhe sot është në vendin e tretë pas baraz me Maqedoninë e Veriut dhe duke lënë pas Kosovën dhe Bosnjën.

Rama shton se nuk janë dëshirat e qeverisë që e përcaktojnë, por produktiviteti ekonomik.

'E kemi nisur nga vendi i fundit në rajon për nivelin e pagës minimale, ndërsa me rritjen e fundit ngjitemi në vendin e tretë baraz me Maqedoninë e Veriut, duke lënë pas Bosnjë-Hercegovinën dhe Kosovën.
Do të bëjmë edhe dy rritje të tjera për ta mbyllur këtë mandat me pagë minimale 45 mijë lek, nga 38 mijë që ishte objektivi ynë elektoral, por që s’merrte parasysh inflacionin e luftës së Putinit për të gjunjëzuar ekonomikisht mbarë Europën!

Ndërkohë kjo rritje përtej parashikimeve e pagës minimale imponon edhe rritjen e pagës mesatare për të riekuilibruar piramidën e pagave, çka do të bëhet njëkohësisht në muajin prill
*Disa komentojnë se paga minimale duhet të bëhet 70 apo 80 mijë lekë, por përllogaritja e pagës minimale bazohet në produktivitetin ekonomik dhe konkurueshmërinë, jo në dëshirat tona (asnjë vend i rajonit nuk e ka një minimum të tillë). Çdo rritje artificiale e saj sjell me shpejtësi pasoja destabilizuese për ekonominë, punësimin, financat e vendit.'- shkruan Rama.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore