Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Pa pass covid nuk pranohesh në punë, nga nesër nis penalizimi në Shqipëri: Rriten vaksinimet

Pa pass covid nuk pranohesh në punë, nga nesër nis penalizimi

Duke nisur nga 4 janari të gjithë punonjësit e administratës publike, supermarketeve dhe qendrave tregtare në Shqipëri duhet të paraqesin pasaportën e vaksinimit, atë të shërimit, ose tampon negative çdo 5 ditë.

Ky është vendimi i marrë nga Komitetit Teknik përpara mbylljes së vitit 2021, e që do të zbatohet që nga janari 2022. Deri më tani nuk ka ndonjë kontestim, edhe pse puna në shtet nis që nga 5 janari.

Mjekët e familjes në qendrat shëndetësore thonë se interesi është shtuar më shumë gjatë muajit dhjetor.

Vaksinën anticovid kërkojnë ta kryejnë si moshat aktive për punë, kjo e ndikuar edhe nga urdhri i ri, por edhe moshat e treta që janë të interesuar për dozën e tretë anticovid.

Aktualisht  stafi spitalor, ai i shkollave dhe studentët kanë qenë të detyruar të  kryejnë vaksinën, ose do të kishin kufizime.

Megjithëse në shkolla dhe spitale  përfshirja ka qenë e madhe, studentët kanë hezituar  ti nënshtrohen vaksinimit. Sipas informacioneve janë kryer mbi 2 mln e 400 mijë vaksina anticovid, përfshrë këtu edhe ata që e kanë kryer jashtë Shqipërisë.

Sipas informacioneve zyrtare, me dozë të parë janë 1 mln e 150, ndërsa mbi 1 mln e 50 janë doza të dyta, në numër të konsiderueshëm janë edhe dozat perforcuese.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore