Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

OBSH jep alarmin, Europa po rrezikon me procesin e ngadaltë të vaksinave anti Covid

OBSH jep alarmin, Europa po rrezikon me procesin e ngadaltë të

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka kritikuar procesin e shpërndarjes së vaksinave të koronavirusit në Evropë duke e cilësuar si "të ngadaltë dhe të papranueshëm".

Organizata thotë gjithashtu thotë se situata në rajon është më shqetësuese sesa ka qenë para disa muajsh.

Fushatat e vaksinimit në pjesën më të madhe të Evropës janë goditur nga vonesat, ndërsanumri i infeksioneve po rritet.

Çfarë tha OBSH?
"Vaksinat paraqesin mënyrën tonë më të mirë për të dalë nga kjo pandemi ... Sidoqoftë, përhapja e këtyre vaksinave është e papranueshme e ngadaltë" dhe po zgjat pandeminë në rajonin e gjerë të Evropës, tha në një deklaratë Hans Kluge, drejtori i OBSH për Evropën 

"Ne duhet të përshpejtojmë procesin duke përshpejtuar prodhimin, duke zvogëluar pengesat për administrimin e vaksinave dhe duke përdorur çdo shishkë të vetme që kemi në magazinë, tani", shtoi ai.

Javën e kaluar u rrit transmetimi i Covid-19 në shumicën e vendeve në rajonin Evropian të OBSH - e cila përfshin më shumë se 50 vende dhe shtrihet nga Groenlanda në Lindjen e Largët të Rusisë. Kishte 1.6 milion raste të reja dhe afër 24,000 vdekje, tha OBSH.

Rastet po rriteshin në të gjitha grupmoshat, përveç një grupi, tha organizata. Vetëm 10% e gati 900 milion njerëzve në rajon kanë pasur një dozë të vetme të vaksinës koronavirus.

Ai mbetet i dyti më i prekur nga virusi nga të gjitha rajonet e botës, me numrin e përgjithshëm të vdekjeve që po i afrohen shpejt një milion dhe numri i përgjithshëm i rasteve që do të kalojë 45 milion, shtoi ai.

OBSH gjithashtu paralajmëroi për rreziqet e përhapjes më të madhe që lidhen me rritjen e lëvizshmërisë dhe numrin e tubimeve gjatë festave të ardhshme fetare të Pashkëve dhe Ramazanit.

27 vende nga më shumë se 50 të përfshira në rajonin e OBSH-së në Evropë kanë zbatuar bllokime të pjesshme ose të plota të koronavirusit.

Përse në shtetet evropiane ritmi është kaq i ngadaltë?

Vetëm 16% e popullsisë së BE-së deri më tani kanë marrë një dozë vaksine. BE vonoi negociatat për të arritur një kontratë me prodhuesin e vaksinave AstraZeneca e cila shkaktoi probleme të furnizimit.

BE gjithashtu shkaktoi një grindje politike me Mbretërinë e Bashkuar, ku AstraZeneca ka stabiliment prodhimi dhe ku 52% e popullsisë ka marrë të paktën një dozë.

Marrëveshjet e BE me Pfizer-BioNTech dhe Moderna gjithashtu hasën në probleme të hershme me prodhimin dhe shpërndarjen.

Rregullatorët e BE ishin të ngadaltë në autorizimin e vaksinave për përdorim. Disa vende të BE-së më pas ndaluan shpërndarjen e tyre të vaksinës AstraZeneca për raportet e mpiksjes së gjakut midis një numri të vogël të njerëzve që kishin marrë një dozë. Të tjerët e kufizuan përdorimin e saj midis njerëzve të moshuar për shkak të shqetësimeve se kompania nuk kishte siguruar të dhëna të mjaftueshme të testimit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore