Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

OBSH: Çdo 17 sekonda, një person vdes nga COVID në Europë

OBSH: Çdo 17 sekonda, një person vdes nga COVID në Europë

Çdo 17 sekonda, një person në Europë humb jetën si pasojë e koronavirusit, tha kreu rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ndërsa pandemia vazhdon të kërcënojë të mbingarkojë sistemet shëndetësore kombëtare rreth kontinentit.

Dr Hans Kluge tha të enjten se 53 vende kishin regjistruar më shumë se 15.7 milion raste Covid-19, përfshirë 4 milion vetëm këtë muaj dhe gati 355,000 vdekje.

Më shumë se 80% e vendeve po raportonin nivele të larta të incidencës 14-ditore më të mëdha se 100 për 100,000 njerëz, tha Kluge, me gati një të tretën që regjistron norma shumë të larta më të mëdha se 700 për 100,000.

"Si rezultat, ne po shohim sinjale në rritje në lidhje me sistemet e mbingarkuara shëndetësore", tha ai, duke theksuar se repartet e kujdesit intensiv në Francë kanë qenë me kapacitet prej 95% plus për 10 ditë dhe ato në Zvicër janë me kapacitet të plotë.

Por Kluge tha se masat më të rrepta të paraqitura nga qeveritë kishin filluar të tregonin efekt, me raste të reja javore që ulen nga mbi 2 milion në afërsisht 1.8 milion javën e kaluar. "Është një sinjal i vogël, por sidoqoftë është një sinjal", tha ai.

Lajmet e fundit mbi efikasitetin e vaksinave Covid-19 gjithashtu përfaqësuan "një shpresë të madhe në luftën kundër këtij virusi", tha Kluge, ashtu si zhvillimet e fundit në testet e shpejta diagnostike ose anti-gjen.

Ai tha se OBSH ende besonte se bllokimet e rrepta duhet të ishin një mundësi e fundit për shkak të "dëmit të tyre të konsiderueshëm kolateral", duke përfshirë problemet e shëndetit mendor, abuzimin e substancave dhe dhunën në familje.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore