Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Nuk ka vetëm Omicron/ Bashkë me gripin në 2022 lind varianti Flurona i Covid, rasti i parë në Izrael

Nuk ka vetëm Omicron/ Bashkë me gripin në 2022 lind varianti

Izraeli konfirmoi rastin e parë të një individi të infektuar me gripin sezonal dhe COVID-19 në të njëjtën kohë, thanë autoritetet të enjten.

Dy infeksionet u gjetën në një grua shtatzënë të pavaksinuar që kishte simptoma të lehta, tha Spitali Beilinson në Petah Tikva.

Disa raporte sugjeruan se ky ishte rasti i parë i tillë i dyfishtë në botë, por raportet e pacientëve me grip dhe COVID-19 u shfaqën në SHBA që në pranverën e vitit 2020.

Zyrtarët shëndetësorë thanë se ka të ngjarë që shumë të tjerë të jenë infektuar me të dy viruset, por ende nuk janë diagnostikuar, raportoi faqja e lajmeve Ynet.

Rasti i identifikuar i "fluronës", siç e kanë quajtur disa, ishte relativisht i butë, sipas mjekëve në Beilinson.

“Sëmundja është po e njëjta. Ato janë virale dhe shkaktojnë vështirësi në frymëmarrje pasi që të dyja sulmojnë traktin e sipërm respirator, "tha Arnon Vizhnitser, drejtori i departamentit të gjinekologjisë në spital.

Por a duhet tw kemi frikw nga virusi i ri?  Bashkinfeksionet - dy ose shumë infeksione që godasin një person - nuk janë të pazakonta, tha të hënën Dr. Edsel Salvana, anëtar i Departamentit të Grupit Këshillimor Teknik Shëndetësor.

Salvana e bëri vërejtjen pasi Izraeli regjistroi rastin e tij të parë të bashkëinfektimit të COVID-19 dhe gripit, i cili është quajtur si "Flurona".

Sidoqoftë, eksperti shëndetësor tha se bashkëinfeksionet nuk janë "të pazakonta", duke shtuar se këto janë thjesht "një ndërthurje fatkeqe rastesh".

“Kjo në fakt nuk është e pazakontë. Vdekja jonë e parë nga COVID në Filipine në janar 2020, një shtetas kinez, kishte si grip B dhe koronavirus dhe ai gjithashtu kishte pneumoni me streptokok", tha Salvana në një konferencë për shtyp.

“Pra, kjo nuk do të thotë se është një influence e madhe, është një ndërthurje fatkeqe e ngjarjeve që ekspozon se ka dalawang patogjenë dhe natyrisht mund të kinalaman doon (kur një person u ekspozua ndaj dy patogjenëve dhe sigurisht që ka një lidhje me këtë ) nëse keni gjendje komorbide ( ku prezence të një sëmundjeje tjetër) . Por nuk është e pazakontë të shohësh bashkë-infeksione në këto raste,” shtoi ai.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore