Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Nuk iu përmbajt kontratave, BE nis betejën ligjore me AstraZeneca-n

Nuk iu përmbajt kontratave, BE nis betejën ligjore me AstraZeneca-n

Bashkimi Evropian po përgatit veprime ligjore kundër AstraZeneca për mungesat në shpërndarjen e vaksinës së saj koronavirus, sipas katër personave të njohur me këtë çështje.

BE dhe gjiganti farmaceutik kanë qenë në mosmarrëveshje në disa raste të ndryshme këtë vit. Firma anglo-suedeze AstraZeneca tha se nuk mund të jepte aq vaksina sa blloku po llogariste, si gjatë tremujorit të parë ashtu edhe në tremujorin e dytë. Kjo ka vonuar shpërndarjen e vaksinave Covid-19 nëpër 27 vendet e BE-së.

Komisioni Evropian, krahu ekzekutiv i BE-së, u tha 27 ambasadorëve Evropianë në një takim të Mërkurën se po shqyrtonte veprimet ligjore kundër AstraZeneca për këto çështje të dorëzimit, katër zyrtarë të BE-së, të cilët nuk dëshironin të përmendeshin për shkak të ndjeshmërisë së çështja, i tha CNBC të enjten. Politico së pari raportoi planin e komisionit të mërkurën vonë.

“Komisioni dëshiron të lëvizë shpejt. Isshtë çështje ditësh, "i tha një nga zyrtarët CNBC përmes telefonit, duke shtuar se kishte pasur" mbështetje të madhe "nga ambasadorët për veprimet ligjore.

I njëjti zyrtar shpjegoi se kishte vetëm "disa pyetje ligjore" që shqyrtoheshin para se të vazhdonte procesi.

Një zyrtar i dytë tha që komisioni po ndërmerr këtë hap sepse dëshiron të sigurojë që dërgesat e ardhshme të përmbushin pritjet.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore