Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Një laborator gjigant për të testuar të gjitha vaksinat anti Covid, ja kur do të jetë gati

Një laborator gjigant për të testuar të gjitha vaksinat anti

Një laborator i posaçëm do të testojë të gjitha vaksinat anti Covid për të parë efikasitetin e tyre. Një grup i madh i madh jo fitimprurës i Emergjenca Shëndetësore ka ngritur një rrjet globa laboratorik për të vlerësuar se cilat nga vaksinat e prodhuara deri më tani, e të testuara janë më efikase. Shkencëtarët dhe prodhuesit e ilaçeve do t’i krahasojnë të dhënat dhe do të sigurojnë të dhënat për të përzgjedhur vaksinën më efikase, rezultative.

Sipas Agjencisë së Lajmeve Reuters, Melanie Saville, drejtoreshë e R&D të vaksinave në Koalicionin për Inovacione të Gatishmërisë Epidemike (CEPI), tha se ideja ishte të "krahasonte mollët me mollët", ndërsa prodhuesit e ilaçeve garojnë për të krijuar një goditje efektive për të ndihmuar kontrollin e pandemisë së COVID-19.

Rrjeti i centralizuar është i pari i këtij lloji që është ngritur në përgjigje të një pandemie. Në një rrjet që përfshin Evropën, Azinë dhe Amerikën e Veriut, laboratorët do të centralizojnë analizën e mostrave nga provat e vaksinave kandidate për COVID-19, e kjo ngjan “sikur vaksinat po testohen të gjitha nën një çati”. Saville shtoi se kjo bëhet me qëllimin për të minimizuar rrezikun e ndryshimit të rezultateve që jepen nga vaksinimi. Rrjeti CEPI fillimisht do të përfshijë gjashtë laboratorë, një në Kanada, Britani, Itali, Holandë, Bangladesh dhe Indi.

Qindra vaksina potenciale COVID-19 janë në faza të ndryshme të zhvillimit në të gjithë botën, me provat e para të vaksinimit që po zhvillohet në Rusi dhe Kinë tashmë janë vendosur përpara se të bëhen provat e plota të implementimit. Ndërsa kandidatët kryesorë për vaksinën janë nga kompanitë Pfizer PFE.N, Moderna MRNA.O dhe AstraZeneca AZN.L. Ka të ngjarë që rezultatet e eksperimentit të fazës finale të provës të jenë gati para fundit të këtij viti.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore