Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Ngricat dhe bora do "pushtojnë" vendin/ Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile u jep këshilla qytetarëve (PIKAT)

Ngricat dhe bora do "pushtojnë" vendin/ Agjencia Kombëtare e

Në pritje të uljes së ndjeshme të temperaturave, Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile ka dhënë disa këshilla për banorët e zonave ku parashikohen reshje bore dhe temperatura shumë të ulëta.

Çfarë duhet të bëjmë para bllokimit nga dëbora:

• Të sigurojmë ushqimin për familjen dhe kafshët shtëpiake të paktën për dy javë.

• Të sigurojmë nga ngrirja rrjetin e tubacioneve të ujit të pijshëm.

• Të sigurojmë mjetet e ngrohjes për të gjithë periudhën e dimrit.

• Të pastrojmë vazhdimisht çatitë e banesave nga shtresat e dëborës.

• Të sigurojmë veshje të trasha për fëmijët dhe të moshuarit.

• Të kemi një paketë të ndihmës së shpejtë për çdo rast emergjent.

• Të sigurojmë një aparat telefoni celular dhe një bateri për atë.

• Të kemi numrat e shërbimeve emergjente një nga telefonat e linjave celulare.

• Të sigurojmë një mjet ndriçimi me bateri, të pavarur nga rrjeti elektrik.

Çfarë duhet të bëjmë gjatë bllokimit nga dëbora:

• Të sigurojmë vazhdimisht ngrohje të banesës.

• Të sigurojmë ndriçim të pandërprerë në dhomën ku kemi të moshuar, fëmijë apo persona të sëmurë.

• Të vendosim kontakte me të afërmit dhe t’i ndihmoni në rast fatkeqësie.

• Të mbajmë të hapur rrugën në oborret brenda shtëpisë.

• Të kontrollojmë vazhdimisht kafshët shtëpiake dhe të sigurojmë ngrohjen për ambientet e tyre.

• Të jemi të informuar në çdo kohë për situatën dhe veprimet e ekipit të menaxhimit të emergjencës në bashkinë tonë.

• Të ndihmojmë ekipet e emergjencës kur kjo gjë të kërkohet nga drejtuesit e tyre dhe njësitë vendore.

Çfarë duhet të bëjmë pas bllokimit nga dëbora:

• Të pastrojmë çatitë e banesave nga dëbora.

• Të sigurojmë të afërmit nga rrëshqitja në dëborë.

• Të ndihmojmë në hapjen e rrugëve këmbësore dhe automobilistike.

• Të punojmë së bashku me komunitetin për të ndihmuar ekipet e emergjencës.

• Të krijojmë kushte për strehimin e ekipeve të emergjencës, kur kjo gjë kërkohet nga drejtuesit e tyre dhe të njësisë vendore.

• Të informojmë ekipet e emergjencës për familjet që kanë probleme në territorin e lagjes sonë.

• Të ndihmojmë të sëmurët dhe personat me aftësi të kufizuara.

• Të mos pengojmë veprimet e forcave të emergjencës në realizimin e objektivave të tyre për dhënien e ndihmës për komunitetin.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore