Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Në Zadrimë pasioni për tezgjahun që trashëgohet brez pas brezi

Në Zadrimë pasioni për tezgjahun që trashëgohet brez

Të mbash gjallë apo ta kultivosh traditën jo shpesh herë është e lehtë. Mimoza Pjetraj është një nga ato gra të Zadrimës, e cila jetën e saj prej më shumë se 20 vitesh ja ka kushtuar traditës dhe tezgjahut të cilën e ka të trashëguar nga nëna dhe gjyshja e saj e duke bërë që kjo traditë të trashëgohet dhe tek e bija.

Punimet me mëndafsh janë ato që zënë vendin kryesor në mbulesa apo edhe në veshjet tradicionale të Zadrimës, dhe vetë ajo na tregon se si arrihet të perpunohet kjo fije, e cila zanafillën e saj e ka nga krimbi.

Të shumta janë punimet që ajo ka bërë gjatë këtyre viteve, por ajo që mbetet më pranë zemrës së Mimozës është velloja që punoi për vajzën e saj me të cilën nusëroi këtë verë.

Kjo traditë edhe në ditet e sotme vijon të ruhet me fanatizëm nga gratë e Zadrimës, ndërsa po mundohen ta trashegojnë edhe tek brezat e rinj nga të cilet ka patur një interes jo vetëm për t’i blerë, por edhe për t’i punuar, punime të cilat po preferohen brenda dhe jashtë vendit./Top Channel

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore