Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Ndryshon rregulli për regjistrimin në klasë të parë: Kush nuk i ka mbushur 6 vjeç nuk do penalizohet/ Ja kushti

Ndryshon rregulli për regjistrimin në klasë të parë:

Qeveria shqiptare ka ndërmarrë një nismë të re, që synon të ndryshojë ligjin për regjistrimin e fëmijëve në klasën e parë.

Sipas propozimit, synohet që fëmijët që nuk i kanë mbushur 6 vjeç të mund të regjistrohen në vitin shkollor, pa u penalizuar, siç ka ndodhur deri më tani, kur  nëse një fëmijë ishte 5 vjeç dhe i mbushte 6 në tetor, atëherë do duhet që të priste vitin e ri shkollor, pasi nuk mund të regjistrohej në klasë të parë Parashikohet që kjo masë të përfshijë ata fëmijë që do e mbushin moshën për të hyrë në shkollë brenda datës 31 dhjetor.

"Arsimi bazë me kohë të plotë është i detyrueshëm për të gjithë fëmijët me banim në Republikën e Shqipërisë nga mosha gjashtë vjeç deri në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeç, me përjashtim të rasteve të parashikuara në këtë ligj. Nxënësi ka të drejtë ta ndjekë arsimin bazë me kohë të plotë kur mbush moshën gjashtë vjeç edhe pas fillimit të vitit shkollor deri në 31 dhjetor të po atij viti kalendarik, deri në moshën shtatëmbëdhjetë vjeç", thuhet në propozim.

Ndryshon rregulli për regjistrimin në klasë të parë:

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore