Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Mutacionet e reja / Shpërndarja e kufizuar e vaksinave anti Covid është mjaft e rrezikshme

Mutacionet e reja / Shpërndarja e kufizuar e vaksinave anti Covid

Planeti mund të ketë një vit ose më pak përpara se vaksinat e gjeneratës së parë Covid-19 të jenë të paefektshme dhe do të duhen formula të modifikuara, sipas një studimi të epidemiologëve, virologëve dhe specialistëve të sëmundjeve infektive.

Shkencëtarët kanë theksuar prej kohësh se një përpjekje globale e vaksinimit është e nevojshme për të neutralizuar në mënyrë të kënaqshme kërcënimin e Covid-19. Kjo është për shkak të kërcënimit të variacioneve të virusit - disa më të transmetueshëm, vdekjeprurës dhe më pak të ndjeshëm ndaj vaksinave - që po shfaqen dhe po filtrohen.

Parashikimi i zymtë i një viti ose më pak vjen nga dy të tretat e të anketuarve, sipas Aleancës së Vaksinave të Popullit, një koalicion i organizatave duke përfshirë Amnesty International, Oxfam dhe UNAIDS, të cilët kryen sondazhin e 77 shkencëtarëve nga 28 vende. Gati një e treta e të anketuarve treguan se afati kohor ishte me gjasë nëntë muaj ose më pak.

Mbulimi i ulët i vaksinave të ulëta në shumë vende do ta bënte më të mundshme shfaqjen e mutacioneve rezistente ndaj vaksinave, thanë 88% e të anketuarve, të cilët punojnë nëpër institucione të shquara të tilla si Johns Hopkins, Yale, Imperial College, London School of Hygiene & Tropical Medicine dhe Universiteti i Edinburgut.

“Mutacione të reja lindin çdo ditë. Ndonjëherë ata gjejnë një hapësirë që i bëjnë ata më të aftë se viruset paraardhëse. Këto variante me fat mund të transmetojnë në mënyrë më efikase dhe potencialisht të shmangin reagimet imune ndaj llojeve të mëparshme”, tha Gregg Gonsalves, profesor i asociuar i epidemiologjisë në Universitetin e Yale, në një deklaratë.

“Në qoftë se nuk vaksinojmë botën, ne e lëmë fushën e lojës të hapur për gjithnjë e më shumë mutacione, të cilat mund të shkatërrojnë variante që mund t'i fshijnë vaksinat tona aktuale dhe kjo kërkon fushata përforcuese për t'u marrë me to”.

Prodhimet aktuale të vaksinave që kanë marrë autorizime emergjente në pjesë të ndryshme të botës është një përzierje e teknologjive të vjetra dhe të reja.

Me interes të veçantë është qasja mARN, e përdorur nga kompanitë Pfizer / BioNTech dhe Moderna, e cila mund të rregullohet me shpejtësi (brenda disa javësh ose muajsh) për t’u adoptuar me variantet e reja - megjithatë, realizimi i prodhimit është gjithmonë një problem i mundshëm.

 “Urgjenca që ne shohim në kombet e pasura për të vaksinuar popullatat e tyre, duke synuar të gjithë të rriturit deri në verë, thjesht nuk pasqyrohet globalisht. Në vend të kësaj, ne kemi Covax që synon ndoshta 27% të vaksinuarave deri në fund të vitit nëse mund ta menaxhojmë - kjo thjesht nuk është mjaft e mirë”, tha Max Lawson, shefi i politikës së pabarazisë në OXFAM dhe kryetari i Aleancës së Vaksinave të Popullit, e cila po i apelon shpikësve të vaksinave Covid-19 të ndajnë hapur teknologjinë dhe pronën e tyre intelektuale për të rritur prodhimin.

“Ku është qëllimi ambicioz global? Një qëllim që shkenca na thotë se është i nevojshëm? Unë mendoj se kjo është pika kryesore - ne thjesht nuk e shohim ambicien që do të ecet paralelisht me të, identifikimi dhe shpërndarja e vaksinave e kufizuar është mjaft e rrezikshme”./ The Guardian/ Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore