Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Mutacionet e Covid jo me emrat e shteteve, por sipas alfabetit grek, OBSH tregon arsyen

Mutacionet e Covid jo me emrat e shteteve, por sipas alfabetit grek, OBSH tregon

Variantet Covid-19 do të njihen me shkronja të alfabetit grek për të shmangur stigmatizimin e kombeve ku u zbuluan për herë të parë, njoftoi të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Sistemi i ri zbatohet për variante shqetësuese - më shqetësuese nga të cilat katër janë në qarkullim - dhe variantet e nivelit të dytë të interesit që gjurmohen.

"Ata nuk do të zëvendësojnë emrat ekzistues shkencorë, por synojnë të ndihmojnë në diskutimin publik," tha Maria Van Kerkhove, drejtuesi teknik i OBSH-së Covid-19.

Sipas sistemit të ri, variantet e shqetësimit marrin emrat e mëposhtëm: i ashtuquajturi deri tani i ashtuquajturi variant britanik B.1.1.7 bëhet Alpha; B.1.351 i zbuluar për herë të parë në Afrikën e Jugut bëhet Beta, ndërsa Braziliani P.1 bëhet Gama.

I ashtuquajturi variant Indian B.1.617 është i ndarë në nën-linja, nga të cilat varianti shqetësues B.1.617.2 bëhet Delta.

Varianti B.1.617.1 i interesit quhet Kappa. Përveç këtyre emrave, ekzistojnë edhe dy emra të tjerë shkencorë në përdorim për secilin mutacion, ndërsa emra të ndryshëm gjeografikë janë përdorur për të përshkruar të njëjtën variant.

Për shembull, brenda Britanisë, ajo që vendet e tjera i janë referuar si variant britanik shpesh quhet varianti Kent - qarku në Anglinë juglindore ku u zbulua për herë të parë.

Emrat e prejardhjes si B.1.1.7.2 do të vazhdojnë të përdoren ende në qarqet shkencore, për informacionin e mutacionit që përcjell emri i tyre.

"Stigmatizues dhe diskriminues"

"Ndërsa ata kanë avantazhet e tyre, këta emra shkencorë mund të jenë të vështirë për t'u thënë dhe kujtuar, dhe janë të prirur për të raportuar keq," tha OBSH në një deklaratë.

"Si rezultat, njerëzit shpesh përdorin variante thirrëse nga vendet ku zbulohen, gjë që është stigmatizuese dhe diskriminuese. Për të shmangur këtë dhe për të thjeshtuar komunikimet publike, OBSH inkurajon autoritetet kombëtare, organet e medias dhe të tjerët të miratojnë këto etiketime të reja."

Në fillim të këtij muaji, Presidenti i SHBA Joe Biden nënshkroi një ligj për krimet e urrejtjes që synon mbrojtjen e aziatiko-amerikanëve që kanë pësuar një rritje të sulmeve gjatë pandemisë Covid-19.

Grupet anti-ekstremizëm të SHBA thonë se numri i sulmeve dhe krimeve të urrejtjes kundër aziatiko-amerikanëve ka shpërthyer që nga fillimi i krizës.

Ata ia hedhin fajin ish-presidentit Donald Trump, i cili në mënyrë të përsëritur i referohej Covid-19 si "virusi i Kinës".

OBSH-ja është përpjekur të dalë me nomenklaturë të re të thjeshtuar për variantet për disa muaj. Alfabeti grek përmban 24 shkronja, por nuk ka ende plan se ku të shkojmë më pas nëse ato janë shteruar. Epsilon, Zeta, Eta, Theta dhe Iota tashmë u janë përshkruar varianteve të interesit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore